Dofinansowanie pracownikowi studiów – skutki w PIT

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 21 marca 2018
Pytanie:  Pracownik napisał prośbę do pracodawcy o refundację kosztów studiów zaocznych (przedstawił fakturę wystawioną na pracownika). Pracodawca zgodził się na dofinansowanie 50% kosztów studiów zaocznych. Pracodawca nie kierował tej osoby na studia. Czy w związku z tym będzie to przychód pracownika, od którego należy pobrać podatek, a u pracodawcy będzie to koszt?
Odpowiedź: 

Dofinansowanie na studia jest zwolnione z PIT zarówno wtedy, gdy pracownik jest na nie skierowany przez pracodawcę, jak i wtedy gdy pracodawca wyraża na nie zgodę. To oznacza, że skoro została wyrażona zgoda, to zwolnienie od PIT przysługuje. Jeśli wiedza, umiejętności i kwalifikacje, które pracownik ma zdobyć podczas studiów mają być wykorzystywane w pracy jaką świadczy bądź będzie świadczył na rzecz Państwa spółki, to dofinansowanie można uznać za koszt uzyskania przychodów.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Przez przepisy odrębne, o których mowa w powyżej zacytowanej regulacji należy rozumieć przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 1031 § 1 Kodeksu pracy, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że zarówno w sytuacji, gdy pracownik zostanie skierowany na studia przez pracodawcę, czyli z jego inicjatywy, jak również, gdy sam zapisze się na studia, a pracodawca wyrazi na to zgodę, to zostaną spełnione przesłanki uznania zwolnienia od PIT przychodu uzyskanego przez pracownika w związku z opłaceniem mu czesnego. Jeśli zatem pracodawca zgodził się na dofinansowanie, to uzyskany przez pracownika przychód będzie zwolniony od PIT nie będzie konieczności naliczania i zapłaty zaliczki na PIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W konsekwencji wydatek, również poniesiony na częściowe opłacenie studiów pracownika może zostać zaliczony do kosztów podatkowych, jeśli jego poniesienie pozostaje w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami albo jest związane z działalnością gospodarczą. Jeśli zatem studia mają pomóc pracownikowi w zdobywaniu wiedzy, kwalifikacji, umiejętności z wykonywaną pracą bądź z tą, którą miałby świadczyć w Państwa spółce w przyszłości, to w takiej sytuacji dofinansowanie może być Państwa kosztem uzyskania przychodów.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz