Rozliczenia PIT: czas na złożenie zeznania rocznego

Agnieszka  Piętak

Autor: Agnieszka Piętak

Dodano: 29 kwietnia 2022
Rozliczenia PIT: czas na złożenie zeznania rocznego

Podatnikom zostało już niewiele czasu na rozliczenie swoich dochodów za rok 2021. Warto pamiętać, że finalne zobowiązanie można zoptymalizować korzystając z ulg podatkowych przewidzianych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprawdź więcej o rozliczeniu PIT.

W tym tekście przedstawiamy drugą część podsumowania najważniejszych ulg podatkowych dostępnych przy rozliczeniu dochodów w PIT.

Więcej o ulgach i odliczeniach pisaliśmy w tekście:

Ulgi i odliczenia w PIT za 2021 rok – sprawdź, jak najkorzystniej się rozliczyć

Rozliczenia PIT: Darowizny na krwiodawstwo

Ulga przysługuje podatnikowi, który oddał krew lub jej składniki, albo jest honorowym dawcą krwi, a dodatkowo osiąga s dochody opodatkowane skalą podatkową bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wysokość ulgi na krwiodawstwo

Ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi (rozporządzenie ministra zdrowia) i litrów oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi, jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr.

Odliczeniu podlega kwota faktycznie przekazanej darowizny, ale nie więcej niż 6% kwoty dochodu/przychodu.

Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
  • kultu religijnego,
  • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie,
  • kształcenia zawodowego.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą odliczyć ulgę w trakcie roku podatkowego na etapie kalkulowania zaliczek na podatek dochodowy.

Jeżeli kwota dochodu nie pozwala na odliczenie darowizny na krwiodawstwo nie jest możliwe jej odliczenie w kolejnych latach.

Obowiązki formalne/informacyjne związane z ulgą

Wysokość darowizny dokumentowana jest zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi (czyli z RCKiK). W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi zobowiązani są do załączenia informacji PIT/0 do składanego zeznania PIT-37, PIT-36 lub PIT-28.

Podstawa prawna:

  • art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT),
  • art. 11 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie).
  • rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty.

Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne

Odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne przysługuje każdemu, kto podlega obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniu społecznemu.

Odliczeniu podlegają składki społeczne, tj. składka na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe, rentowe i wypadkowe, określone w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tj:

  • składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe potrącone i wykazane przez płatnika w informacji PIT-11;
  • składki na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe oraz ubezpieczenie osób z tobą współpracujących zapłacone przez Ciebie w roku podatkowym, pod warunkiem, że wcześniej nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów;
  • odliczeniu podlegają również zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Nie podlega odliczeniu składka na Fundusz Pracy opłacana przez przedsiębiorców. Składka ta podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu, a u ryczałtowców nie jest ani zaliczana do kosztów uzyskania, ani nie podlega odliczeniu.

Wysokość ulgi

Kwoty składek odliczane są w wysokości faktycznie poniesionego wydatku. Ograniczone są wyłącznie wysokością uzyskanego dochodu.

Odliczamy kwotę faktycznie poniesionego wydatku.

Nie podlegają odliczeniu składki:

  • które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • które zostały odliczone w innym zeznaniu podatkowym,
  • które zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy (np. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT - ulga dla młodych) oraz dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
  • których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska – w przypadku składek zagranicznych,
  • zapłacone i odliczone w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy.

Obowiązki formalne/informacyjne związane z ulgą

Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ustalamy  na podstawie dowodów ich poniesienia. Dowodami mogą być informacje od płatnika np. PIT-11, lub dowód wpłaty, wyciąg bankowy, zaświadczenie z ZUS jeśli opłacasz składkę wyłącznie za siebie i osoby współpracujące.

Rozliczenia PIT: Ulga na Internet

Ulga przysługuje uzyskującym dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym, ponoszącym wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet – którzy nie korzystali z ulgi w latach poprzednich.

Zapamiętaj! Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na użytkowanie sieci Internet niezależnie od rodzaju łącza stałe, mobilne czy bezprzewodowe.

Odliczeniu nie podlegają wydatki związane z zakupem sprzętu, rozbudową sieci, instalacją sieci czy też opłaty aktywacyjne.

Prawo przysługuje, jeżeli w latach wcześniejszych nie korzystano z tego odliczenia, albo po raz pierwszy odliczono ją w zeznaniu za rok 2020.

Odliczenia można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.

Ulga jest odliczana od dochodu w przypadku dochodów opodatkowanych skalą podatkową lub od przychodu w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Odliczeniu podlegają wydatki, które:

  • nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, albo
  • nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Wysokość ulgi

Ulga jest limitowana, jej maksymalna wysokość wynosi 760 zł.

Limit ten dotyczy podatnika (osoby), tak więc jeżeli wydatek ponoszą małżonkowie, to każdy ma prawo do max limitu, oczywiście nie więcej niż kwota wydatku poniesiona przez każdego z nich.

Limit nie przechodzi na następny rok, co oznacza, że wydatek poniesiony w danym roku i nie odliczony z powodu braku dochodu, nie może być odliczony w roku następnym.

Obowiązki formalne/informacyjne związane z ulgą

Ulgę internetową można odliczyć, pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego poniesienie wydatku, zawierającego w szczególności:

  • dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
  • dane identyfikujące sprzedającego usługę,
  • rodzaj usługi oraz
  • kwotę zapłaty.

Za dokument można uznać zatem: faktury, rachunki oraz każdy inny dowód zawierający w/w dane.

Integralnym dowodem potwierdzającym prawo do skorzystania z niniejszej ulgi jest dowód zapłaty, bowiem tylko wydatki opłacone podlegają odliczeniu.

Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

 

Autor:

Agnieszka Piętak, manager obszaru księgowości w MDDP Outsourcing

Agnieszka  Piętak

Autor: Agnieszka Piętak

manager obszaru Księgowości w MDDP Outsourcing
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz