Czy będą zmiany w opodatkowaniu PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 17 kwietnia 2024
Czy będą zmiany w opodatkowaniu PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Temat sytuacji podatkowej osób samotnie wychowujących dzieci jest bardzo często  poruszany przez obywateli w skargach kierowanych do biura Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).  Dlatego wystąpił on do szefa resortu finansów z interwencją w tej sprawie. Zwrócił się także z pytaniem dotyczącym ewentualnych zmian ustawowych w przedmiotowym zakresie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • W jaki sposób są opodatkowane PIT dochody osób samotnie wychowujących dzieci
  • Jaka jest praktyka organów podatkowych w tym zakresie
  • Dlaczego jest ona kwestionowana przez RPO
  • Czego dotyczy jego wystąpienie w tej sprawie do Ministra Finansów

Sprawdź też:

Rozliczenia podatkowe osób wychowujących dziecko – 2 ważne definicje

Ulga dla samotnych rodziców i inne nowe interpretacje podatkowe - zestawienie

Zapłata podatku ze wspólnego zeznania PIT – zobowiązany mąż czy żona

Wspólna opieka nad dzieckiem rozwiedzionych rodziców a preferencje w PIT

Przepisy stanowią, że od dochodów jednego rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:

  • małoletnie;
  • pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
  • pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie;

– podatek może być określany w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym.

Niemniej jednak ustawodawca postanowił wprowadzić istotne ograniczenie w zasadach wspólnego rozliczania się dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Wprowadzono bowiem regulację, zgodnie z którą powyższy sposób opodatkowania nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko, w tym również gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, w związku z którą obydwojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie wychowawcze (art.  6 ust. 4f ustawy o PIT).

Praktyka fiskusa niekorzystna dla podatników

Obecnie RPO z niepokojem obserwuje praktyki organów podatkowych, polegające na odmawianiu możliwości preferencyjnego rozliczenia się osobom rozwiedzionym, faktycznie samotnie wychowującym dziecko, gdy nie jest ono objęte systemem opieki naprzemiennej, ale utrzymuje kontakt z drugim rodzicem. Zdarzają się przypadki, gdy organy podatkowe stoją na stanowisku, zgodnie z którym jakikolwiek udział rodzica w wychowywaniu dziecka (nawet sprowadzający się do utrzymywania kontaktów) automatycznie przekreśla możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania przez rodzica faktycznie ponoszącego ciężar samotnego wychowania dziecka.

Tym samym, za osobę samotnie wychowującą dziecko organy uznają wyłącznie osobę, która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama (bez udziału drugiej osoby) zajmuje się wychowywaniem dziecka, stale troszczy się o jego byt materialny i rozwój emocjonalny.

Co na to Rzecznik Praw Obywatelskich

W ocenie RPO nie sposób  zgodzić się z wykładnią prezentowaną przez organy podatkowe, która w istocie dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w procesie wychowywania dziecka, choćby doraźny. Taki warunek zdaje się przeczyć polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza w przypadku samotnego wychowywania dzieci.

Dlatego RPO – w celu  zapewnienia ochrony praw grupy podatników, jaką są osoby samotnie wychowujące dzieci – w piśmie z 3 kwietnia 2024 r. (nr V.511.646.2021.EG) przekazał te uwagi Ministrowi Finansów. Zarazem  poprosił o  informację, czy resort rozważa wydanie objaśnień w sprawie stosowania przepisów dotyczących preferencyjnego rozliczenia podatkowego dla samotnych rodziców. Zapytał  również, czy rozważane jest wprowadzenie ewentualnych zmian legislacyjnych w odniesieniu do wyłączenia, o którym mowa w art. 6 ust. 4f ustawy o PIT, dotyczącego sprawowania przez rodziców opieki naprzemiennej nad dzieckiem.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz