W którym momencie rozpoznać przychód podatkowy przy wydaniu karty upominkowej

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 17 listopada 2014
dyrektor / kierownik prowadzi zebranie

Przedsiębiorca, który wystawia klientowi voucher uprawniający do określonych szkoleń, przychód rozpozna dopiero w momencie wykonania usługi lub w momencie upływu terminu ważności takiej karty. A co jeżeli klient nie skorzysta z warsztatów w określonym czasie vouchera? Sprawdźmy.

Aby uatrakcyjnić ofertę, podatnik wprowadził sprzedaż kart upominkowych (tzw. voucherów). Są to dokumenty opatrzone unikalnym kodem, o określonym nominale i terminie ważności, uprawniających klientów do bezgotówkowego skorzystania z oferowanych usług.

Otrzymanie karty upominkowej następuje w zamian za przekazanie środków pieniężnych na rzecz przedsiębiorcy w kwocie stanowiącej jej równowartość. W chwili wydania vouchera strony nie wiedzą, czy i na jakie szkolenie klient się zapisze i czy zapłaci voucherem. Zgodnie z regulaminem vouchery są jednorazowe, a termin ich realizacji wynosi 4 miesiące od momentu zakupu.

Gdy mija termin ważności vouchera, klient nie otrzymuje za niego zwrotu gotówki. Z kolei gdy wartość voucherów przekracza wartość nabytych usług, różnica nie jest zwracana, ani w żaden inny sposób refundowana. Wątpliwości dotyczyły tego,jaki jest moment powstania przychodu w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży vouchera. Czy jest to moment odpłatnego wydania karty, czy data wykonania usługi przez przedsiębiorcę.

Pozostało jeszcze 73% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz