Zatwierdzanie sprawozdań finansowych 2023 oraz ich ogłaszanie – obowiązki i terminy. Praktyczny przewodnik

Paweł Łojek

Autor: Paweł Łojek

Dodano: 2 kwietnia 2024
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Sprawozdania finansowe zostały już sporządzone, teraz jest czas na ich zatwierdzenie i na ogłoszenie we właściwym rejestrze. Skorzystaj z naszego przewodnika, który pomoże Ci bezpiecznie przejść przez te etapy, zapewniając zgodność z przepisami i uniknięcie potencjalnych sankcji.

Sprawozdanie finansowe wraz z właściwymi załącznikami (niezbędne uchwały konieczne do zatwierdzenia, raport z badania biegłego rewidenta, jeżeli konieczne – art. 64 ustawy o rachunkowości, dalej: uor) oraz sprawozdanie z działalności jednostki (jeżeli konieczne – art. 45 ust. 4 uor) powinny zostać udostępnione wspólnikom, akcjonariuszom oraz członkom jednostki gospodarczej (art. 68 ustawy o rachunkowości, dalej: uor)

W przypadku spółki akcyjnej i/lub prostej spółki akcyjnej niezbędnym dokumentem jest również sprawozdanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, albo organu administrującego.

Nie mniej istotne jest, aby dokonać tej czynności najpóźniej na 15 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia wspólników, lub walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, lub walnym zgromadzeniem członków, czy też przedstawicieli członków spółdzielni.

Jak udostępniać roczne sprawozdanie finansowe i inne dokumenty do zatwierdzenia

W omawianych przepisach, jak również w całej uor nie wskazano, w jaki sposób te dokumenty powinny zostać udostępnione. Stąd też częstą praktyką jest dzielenie się plikami w sposób elektroniczny, za pośrednictwem poczty e-mail lub popularnie „w chmurze”. Rzadko występują sytuacje, gdy wszyscy członkowie danego organu spotykają się, aby wykonać niezbędne czynności związanie z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak czynności dokonać, aby prawidłowo zatwierdzić roczne sprawozdanie finansowe;

  • Jakie dokumenty są niezbędne do zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego;

  • Jakie są organy uprawnione do zatwierdzenia sprawozdania finansowego;

  • Jakie są kary za niesporządzenie sprawozdania;

  • Co grozi za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego;

  • Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do właściwego organu.

Oglądaj szkolenie:

Jak krok po kroku wysłać sprawozdanie do KRS

Polecamy też:

E-sprawozdania za 2023 rok. Format, termin, podpisywanie, zatwierdzanie i składanie sprawozdania Nie przegap terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym - praktyczne zestawienie

Pozostało jeszcze 82% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Paweł Łojek

Autor: Paweł Łojek

Wykładowca akademicki w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie (również na studiach podyplomowych), Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, prezes zarządu biura rachunkowego Cash Flow Doradca sp. z o. o. w Krakowie, główny księgowy oraz audytor wewnętrzny z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi także liczne szkolenia z zakresu prawa bilansowego, sprawozdawczości finansowej oraz doradztwa biznesowego w firmach szkoleniowych, a także kandydat na biegłego rewidenta. Absolwent Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w Krakowie – licencjat, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – magister, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie – studia podyplomowe z zakresu audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej pod kierownictwem prof. UEK dra hab. Artura Hołdy. Autor opracowań i artykułów z zakresu prawa bilansowego, podatkowego, a także analiz finansowych dla przedsiębiorstw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz