Skargi podstawą wielu kontroli przeprowadzanych przez PIP

Dodano: 7 marca 2023
Skargi podstawą wielu kontroli przeprowadzanych przez PIP

Na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, które odbyło się 6 marca 2023 r., przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) przekazali informacje dotyczące na temat skarg i wniosków przekazywanych do tej instytucji, a także podejmowanych na ich podstawie kontroli.

Rada Ochrony Pracy na posiedzeniu 6 marca br. zapoznała się z materiałem przygotowanym przez Państwową Inspekcję Pracy pt. „Badanie skarg i wniosków zgłaszanych do Państwowej Inspekcji Pracy w latach 2020-2022”. Wynika z niego, że w związku ze stanem epidemii na terenie kraju wytworzyła się zupełnie nowa sytuacja, która dotknęła wszystkich pracodawców i pracowników różnych branż, zmieniając warunki prowadzenia działalności oraz wykonywania pracy. Nowe okoliczności nie pozostały również bez wpływu na działalność Państwowej Inspekcji Pracy. Ograniczona została możliwość podejmowania czynności kontrolnych, w tym weryfikowania zgłaszanych skarg.

Dlatego też w latach 2020-2021 odnotowano spadek ogólnej liczby skarg wpływających do Państwowej Inspekcji Pracy – przekazała Katarzyna Łażewska-Hrycko, szefowa PIP. Nie zmienił się natomiast przedmiot składanych skarg. Dominującym zarzutem skargowym były nieprawidłowości związane z wypłatą wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń pieniężnych. W dalszej kolejności do urzędu zgłaszane były problemy dotyczące stosunku pracy, czasu pracy oraz naruszenia z zakresu legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.

Jak zaś poinformował Bartosz Kopeć, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy, kontrole prowadzone w następstwie składanych skarg stanowią w ostatnich latach ponad 1/3 wszystkich kontroli PIP. Kontrole skargowe pozwalają w wielu przypadkach wyegzekwować realizację uprawnień pracowniczych bez konieczności kierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. W latach 2020-2022 w wyniku takich kontroli inspektorzy pracy wyegzekwowali na rzecz skarżących łącznie 55,4 mln zł tytułem wypłaty wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunku pracy. Zgłaszane skargi pozwalają ponadto na identyfikację podmiotów i branż, w których występują naruszenia prawa, co wpływa na typowanie tematyki i zakresu planowanych działań kontrolnych celem poprawy przestrzegania przepisów prawa pracy w Polsce.

Źródło:

www.pip.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz