Pamiętaj o przekazaniu I raty odpisu na ZFŚS

Dodano: 30 maja 2018
4ba1b8c82d9d46d8a0ccb64b35ec729459614380-medium

Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na 2018 r. pracodawca przekazuje na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do dnia 30 września. Jednak do 31 maja należy przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu ustalonego na 2018 r. Dowiedz się więcej na ten temat.

Kto ma obowiązek tworzyć ZFŚS i jaki jest termin wpłaty środków?

Pracodawcy, którzy w 2018 r. mieli obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, powinni przekazać do 31 maja, co najmniej 75% odpisu podstawowego na wyodrębniony rachunek funduszu. Równowartość środków pieniężnych z tytułu odpisu na fundusz powinna być przekazana na rachunek bankowy z zachowaniem właśnie tego terminu pomimo tego, że w tym dniu przypada Boże Ciało (dzień wolny od pracy z uwagi na święto) – terminu tego nie przesuwa się na dzień późniejszy. Takie stanowisko prezentujeMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem resortu, jeśli termin przekazania środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przypada w dniu wolnym od pracy, to nie ulega on przesunięciu na najbliższy dzień roboczy. Jest to wyłącznie przesunięcie środków pracodawcy na odrębny rachunek tego funduszu, którego jest posiadaczem.

Przypomnijmy jednak, że zgodnie z Kodeksem cywilnym jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

W 2018 r. obowiązek tworzenia funduszu socjalnego mają pracodawcy:

  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników,

  • zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

  • zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli z wnioskiem o utworzenie funduszu wystąpiła zakładowa organizacja związkowa.

Ci pracodawcy powinni przekazać odpis na ZFŚS ustalony na dany rok w dwóch ratach - w terminach i w wysokości odpowiednio:

  • do 31 maja - co najmniej 75% odpisów podstawowych,

  • do 30 września - pozostałą część odpisów podstawowych i tzw. odpisy zwiększające.

Od czego zależy kwota odpisu?

Przypomnijmy, że kwota odpisu podstawowego zależy od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Odpis na jednego zatrudnionego wynosi 37,5% , na jednego zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach 50% tej kwoty. Odpis na jednego pracownika młodocianego w I roku nauki: 5%, w II roku nauki: 6%, w III roku nauki: 7% kwoty przeciętnego rocznego wynagrodzenia.

2018 r. podstawą do obliczenia wysokości odpisów na ZFŚS jest kwota 3.161,77 zł.

W 2018 r. odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wynosi:

Odpis

Kwota

Na jednego zatrudnionego (37,5% podstawy wymiaru)

1.185,66 zł

Na jednego zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach (50% podstawy wymiaru)

1.580,89 zł

Na jednego pracownika młodocianego:

  • w pierwszym roku nauki (5% podstawy wymiaru)

  • w drugim roku nauki (6% podstawy wymiaru)

  • w trzecim roku nauki (7% podstawy wymiaru)

158,09 zł

189,71 zł

221,32 zł

Na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (wysokość odpisu na te osoby może wynieść 43,75% podstawy wymiaru)

1.383,27 zł

Na każdego emeryta i rencistę objętego opieką socjalną zakładu pracy (wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 6,25%)

197,61 zł

Pracodawcy, którzy utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy oraz przeznaczą na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5 punktu procentowego tego odpisu mogą zwiększyć fundusz na każdą zatrudnioną osobę o 7,5%, pod warunkiem przeznaczenia całości tego zwiększenia na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego

237,13 zł

Poniżej znajdziesz kalkulator odpisu na ZFŚS dzięki, któremu obliczysz średnią ilość etatów dla potrzeb odpisu, a także wyliczysz wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

kliknij link>>

Słowa kluczowe:
regulamin ZFŚSZFŚS
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz