Jak sporządzić umowę o pracę dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 20 października 2010
Pytanie:  Od 1 kwietnia br. chcemy zatrudnić pracownika na ¼ etatu. Jak prawidłowo sporządzić taką umowę?
Odpowiedź: 

Pomocniczy wzór umowy o pracę stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Jednakże na potrzeby pracownika zatrudnionego w niepełnym etacie trzeba ją uzupełnić o dodatkowy zapis.

Ponieważ z treści pytania nie wynika, o jaki rodzaj umowy chodzi, podaję przykładowy wzór wypełnienia umowy na czas określony. Przykład dotyczy też losowo wybranego przez mnie rodzaju pracy, ponieważ w pytaniu nie wskazano rodzaju pracy, ani stanowiska, jakie miałby zajmować pracownik zatrudniony na ¼ etatu.

UMOWA O PRACĘ

zawarta w dniu 1 kwietnia 2010 r. między Polfix sp. z o. o., a Janem Kowalskim, zamieszkałym w Warszawie, ul. Kwiatowa 65, na czas określony do dnia 31 grudnia 2010 r.
1. Strony niniejszej umowy, na podstawie art. 29 § 1 Kodeksu pracy, ustalają następujące warunki pracy i płacy:

  1. rodzaj umówionej pracy: chemik,
  2. miejsce wykonywania pracy: Polfix sp. z o. o. ul. Mickiewicza 47, 02 - 451 Warszawa,
  3. wymiar czasu pracy: ¼ etatu,
  4. wynagrodzenie: zasadnicze 1.500 PLN oraz premia regulaminowa - zgodnie z § 8 Regulaminu Wynagradzania,
  5. Termin rozpoczęcia pracy: 1 kwietnia 2010 r.
2. Ponadto, działając na podstawie art. 151 § 5 Kodeksu pracy, Strony ustalają, że wynagrodzenie, o którym mowa w art. 151 1 § 1 Kodeksu pracy - będzie wypłacane po przekroczeniu w okresie rozliczeniowym, wymiaru czasu pracy obowiązującego w przypadku zatrudnienia na ½ etatu.

3. W zakresie nieuregulowanym niniejsza umową stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

4. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

(podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę albo osoby upoważnionej do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy)

..............................
(data i podpis pracownika)
Tekst opublikowany: 

20 października 2010 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz