Jak prawidłowo ustalić czas pracy i grafik dla pracowników parkingowych?

Autor: Ewa Strzałkowska

Dodano: 12 sierpnia 2009
Pytanie:  Jak prawidłowo ustalić czas pracy i grafik dla pracowników parkingowych, którzy pilnują całodobowego parkingu? Ile powinno być zatrudnionych osób na pełen etat, żeby nie przekroczyć normy tygodniowej czasu pracy i nie było nadgodzin? Czy pracownicy tacy mogą pracować w niedzielę i święta?
Odpowiedź: 

Praca w niedziele i święta jest dozwolona m. in. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób. Moim zdaniem w celu uniknięcia pracy w nadgodzinach należy na parkingu zatrudnić 5 pracowników.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy, dalej kp czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób może być wprowadzony okres rozliczeniowy nieprzekraczający 6 miesięcy, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy – okres rozliczeniowy nieprzekraczający 12 miesięcy.

Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo, do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo, do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego, co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek, o którym mowa wyżej, może przypadać w innym dniu niż niedziela.

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy(np. przy pilnowaniu lub ochronie), w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy może być przedłużony do 3 miesięcy.

Do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Należy jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku, pracownikowi przysługuje bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek przez czas odpowiadający, co najmniej liczbie przepracowanych godzin.

W każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą, co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Zgodnie z art. 15110kp, praca w niedziele i święta jest dozwolona m. in. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób.

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadku, o którym mowa wyżej, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:

1) w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,

2) w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym wyżej dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 kp, za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym wyżej dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 kp, za każdą godzinę pracy w święto.

Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać, co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

PRZYKŁAD
Wymiar czasu pracy w lipcu 2009 r. wynikający z normy podstawowej czasu pracy wynosi 184 godziny (23 dni robocze x 8 godzin = 184 godziny). Tyle godzin może przepracować w lipcu jeden pracownik (bez nadgodzin). W celu zapewnienia całodobowej obsługi parkingu w lipcu 2009 r. trzeba przepracować ogółem 744 godziny (31 dni x 24 godziny). W sierpniu 2009 r. wymiar czasu pracy 1 pracownika wynosi 160 godzin, a do przepracowania jest również ogółem 744 godziny. Moim zdaniem w celu uniknięcia pracy w nadgodzinach należy na parkingu zatrudnić 5 pracowników.
Tekst opublikowany: 

12 sierpnia 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz