Wnioski o wydanie opinii o stosowaniu preferencji w zakresie WHT do zmiany

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 kwietnia 2024
Wnioski o wydanie opinii o stosowaniu preferencji w zakresie WHT do zmiany

Ministerstwo Finansów zamierza dokonać zmian we wzorach wniosków o wydanie opinii o stosowaniu preferencji. Chodzi o schematy WH-WAZ/WOZ/WOP/WAP oraz WHWOE i WHWAE. Dotyczą one stosowania wyłączeń w zakresie poboru podatku u źródła.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy stosuje się mechanizm pay & refund
  • Jakie korzyści daje wydanie tzw. opinii o stosowaniu preferencji
  • Kto może złożyć wniosek o wydanie takiej opinii
  • Na czym polegają planowane przez MF zmiany w tym zakresie
  • Do kiedy potrwają konsultacje dotyczące wspomnianych zmian 

Sprawdź też:

Zmiany w elektronicznych drukach CIT-8 i CIT-8AB

Podatek u źródła – sprawdź, kiedy i jakie oświadczenia trzeba złożyć

Zwolnienie z podatku u źródła – kiedy można skorzystać

Usługa parkingowa za granicą a podatek u źródła

Zmiany mają związek z przepisami dotyczącymi stosowania tzw. mechanizmem pay & refund (MPR). Na ich podstawie płatnik musi potrącić podatek u źródła (WHT) według ustawowej stawki (19% albo 20%), w przypadku gdy suma należności z tytułu odsetek, należności licencyjnych, dywidend lub przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych wypłacanych na rzecz jednego zagranicznego podmiotu powiązanego przekroczyła w ciągu roku 2.000.000 zł. Podatek pobiera się od nadwyżki  ponad ten limit.  Tak wynika z art. 26 ust. 2e ustawy o CIT. Pobór podatku następuje niezależnie od tego, czy podatnikowi przysługuje zwolnienie z opodatkowania lub prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku na mocy ustawy o CIT lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Czym jest opinia o stosowaniu preferencji

Istnieje jednak sposób  na wyłączenie obowiązku pobrania przez płatnika podatku u źródła (WHT)  przy wypłacie ww. należności powyżej 2.000.000. Jest nim wystąpienie do fikusa o wydanie tzw. opinii o stosowaniu preferencji. Taka opinia, oprócz możliwości zastosowania zwolnienia z poboru WHT, może być także podstawą do uwzględnienia niższej stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobrania podatku zgodnie z taką umową.

Skorzystanie z możliwości, jakie dają  przepisy w tym zakresie, może przynieść podatnikom i rozliczającym ich płatnikom  wymierne korzyści. Dzięki temu rozwiązaniu zamiast poboru podatku, a następnie oczekiwania na jego zwrot przez organ podatkowy (jeśli podatnik  spełnił  warunki do zastosowania preferencji w WHT) –  co może trwać nawet do 6 miesięcy – można „z góry” zapobiec zablokowaniu środków pieniężnych. Ponadto zastosowanie tego trybu ogranicza odpowiedzialność karnoskarbową płatnika oraz podatnika, za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą.

Do złożenia wniosku o wydanie opinii o stosowaniu preferencji uprawnieni są:
  • podatnik,
  • płatnik,
  • podmiot dokonujący wypłaty należności za pośrednictwem podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych albo rachunki zbiorcze.

Opinię o stosowaniu preferencji organ podatkowy powinien wydać bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia wpływu wniosku, o którym była mowa wcześniej. Ważność takiej opinii jest ograniczona w czasie. Z reguły wygasają one z upływem 36 miesięcy od dnia ich wydania.

Jaki jest zakres proponowanych zmian

Część planowanych zmian ma mieć techniczny charakter, w celu ułatwienia korzystania z obowiązujących  w tym zakresie  formularzy. Mają one polegać m.in. na dopracowaniu tłumaczeń, ujednoliceniu nazw pól oraz wycofaniu w formularzach WH-WOP, WH-WOZ i WH-WOE z części A pozycji „Okres od” i „Okres do”, a także przywróceniu pozycji „Rok” z uwagi na pojawiające się wątpliwości dotyczące ich wypełniania.

W pozostałym zakresie przewidziane przez MF zmiany będą dotyczyć kwestii merytorycznych.   Tytułem przykładu ich autorzy wskazali na dodanie podziału na podstawy zwolnienia w schematach WH-WOP, WH-WOZ i WH-WOE. Jest to związane z brzmieniem art. 26b ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że  organ podatkowy wydaje opinię o stosowaniu przez płatnika zwolnienia z poboru WHT od wypłacanych na rzecz podatnika należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub art. 22 ust. 1 tej ustawy, lub stosowaniu stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) albo niepobraniu podatku zgodnie z taką umową – jeżeli we wniosku zostało wykazane spełnienie odpowiednich warunków. Dla ułatwienia analizy danych zaproponowano wprowadzenie następującej pozycji i checkboxów: Podstawa wnioskowanego zwolnienia:

  • ustawa o CIT
  • umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Konsultacje podatkowe dotyczące nowych wzorów

W związku z zamiarem wprowadzenia zmian, o których mowa, Ministerstwo Finansów postanowiło rozpocząć konsultacje w tej sprawie. Jak poinformował resort, są one są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności dla podatników lub płatników obowiązanych do składania konsultowanych wzorów deklaracji.

MF liczy na uzyskanie uzasadnionych i konstruktywnych stanowisk, uwag oraz opinii dotyczących tych wzorów. Można je przesyłać do 6 maja 2024 r. na adres:  [email protected].

Więcej  informacji na ten temat jest dostępnych na podmiotowej stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w zakładce „Konsultacje podatkowe”.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz