Śmierć wspólnika spółki jawnej – co dalej z prowadzeniem działalności

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 6 maja 2022
Pytanie: Jesteśmy dwuosobową spółka jawną rozliczającą podatkiem liniowym. Udział każdego ze wspólników w zysku wynosi 50% na 50%. Forma prowadzenia księgowości to PKPiR. Dnia 18 stycznia 2022 r. zmarł jeden ze wspólników i stanęliśmy przed koniecznością otwarcia procesu likwidacyjnego spółki (statut spółki stanowi, że wraz ze śmiercią jednego ze wspólników spółka kończy działalność). Działalność spółki (ze statusem w likwidacji) będzie jednak trwała jeszcze przez kilka miesięcy, aż do ostatecznego zakończenia jej działalności. Zastanawiamy się nad formą rozliczania zysku w kolejnych miesiącach. Dostajemy na ten temat sprzeczne opinie z urzędów skarbowych. Czy prawidłowym działaniem jest dalsze kontynuowanie prowadzenia PKPiR, bez jej zamykania na dzień 18 stycznia 2022 r., i rozliczanie do chwili zakończenia procesu likwidacyjnego pozostałego współwłaściciela z 50% zysku? A co z pozostałą częścią do rozliczenia? Co z ewentualnymi zaliczkami na podatek dochodowy wyliczanymi z proporcjonalnej części zysku zmarłego współwłaściciela? Czy część zysku zmarłego współwłaściciela spółki przejmują jego spadkobiercy, do jej późniejszego rozliczenia?

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz