Likwidacja działalności gospodarczej – jakie obowiązki księgowe ma podatnik

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 12 października 2021
Likwidacja działalności gospodarczej. Obowiązki księgowe

Czasem przedsiębiorca podejmuje decyzję o zamknięciu biznesu. Sprawdź, jakie obowiązki księgowe i podatkowe ma w związku z tym podatnik.

Problem: Osoba fizyczna prowadząca działalność chce zrezygnować z dalszego prowadzenia firmy i zamknąć ją 31 grudnia 2021 r. (KPiR) Firma ma w ewidencji środków trwałych zamortyzowane maszyny i samochody. Został od nich odliczony VATW jaki sposób dokonać spisu wyposażenia i maszyn?

Rozwiązanie: Na 31 grudnia należy sporządzić coroczny remanent, który będzie podstawą do ustalenia dochodu za 2021 rok. Ponadto należy sporządzić remanent środków trwałych i innych składników. Jeśli zostaną sprzedane przed upływem 6 lat od zamknięcia firmy, należy tę sprzedaż opodatkować jako przychód z działalności gospodarczej (zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT). Należy ten spis również wykorzystać do rozliczenia VAT (art. 14 ustawy o VAT).

Spis z natury towarów

Podatnik, który zaprzestaje prowadzenie działalności podlegającej opodatkowaniu musi sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W takiej sytuacji podatnicy są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego.

Trzeba to zrobić nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Spis z natury obejmuje zakupy, dla których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, nawet, jeśli z tego prawa nie skorzystano.

Spis dla celów VAT

Spis dla celów VAT obejmuje:  

  • towary handlowe i materiały,  
  • wyposażenie,
  • środki trwałe.

W spisie z natury wpisujemy  informacje o:

  • nazwie towaru
  • ilości towaru
  • cenie nabycia towarów lub towarów podobnych lub koszcie wytworzenia, – gdy nie ma ceny nabycia
  • stawce podatku VAT obowiązującej dla danego towaru
  • kwocie podatku

Informacja o sporządzonym spisie z natury zawiera dane o:

  • dokonanym spisie z natury
  • ustalonej na jego podstawie wartości towarów
  • kwocie podatku należnego

Kwotę podatku należnego wykazujemy w ostatniej deklaracji JPK_VAT.

Autor:

Katarzyna Trzpioła

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz