Samochód w firmie - na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 9 stycznia 2024
Samochód w firmie - na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często wiąże się z koniecznością kupna samochodu firmowego. Spotkania z kontrahentami, udział w targach oraz realizacja codziennych obowiązków służbowych sprawia, że większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie życia zawodowego bez pojazdu. Jest to doskonała inwestycja, która znacznie podnosi efektywność codziennej pracy.

Czym kierować się podczas wyboru samochodu dla firmy?

Samochodem firmowym nazywamy pojazd, który stanowi element majątku działalności gospodarczej. W większych zakładach samochód służbowy może zostać przekazany do użytkowania pracownikowi, stając się ważnym benefitem i podnosząc atrakcyjność danego stanowiska. W pierwszej kolejności należy oszacować posiadany budżet oraz określić przeznaczenie samochodu, które będzie zależeć m.in. od rodzaju prowadzonej przez nas działalności. Największą popularnością cieszą się ekonomiczne modele, które gwarantują relatywnie niskie koszty utrzymania przy jednoczesnym komforcie jazdy.

Ważnym aspektem jest także wyposażenie. Niekiedy samochód stanowi jeden z elementów reprezentacyjnych, stając się ważną inwestycją marketingową i wizerunkową. W takiej sytuacji warto skierować się w stronę marek i modeli premium. W przypadku wielu firm kluczowe znaczenie ma ładowność pojazdu. Największą popularnością cieszą się auta typu van z większą przestrzenią załadunkową. Można odliczyć od nich cały podatek VAT. Ten rodzaj maszyn wyróżnia się przy tym wyższą ceną odsprzedaży, stanowiąc pewną inwestycję w środki trwałe majątku firmy.

Każdy przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę rodzaj paliwa. Największą popularnością w naszym kraju cieszą się samochody firmowe z silnikiem Diesla. Najczęściej uchodzą za bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Odznaczają się bowiem niższym zużyciem benzyny, pozwalając na obniżenie kosztów eksploatacji. Wyróżniają się wyższym momentem obrotowym, co pozytywnie wpływa na komfort codziennej jazdy. Jeśli zależy Ci na dodatkowym obniżeniu kosztów użytkowania samochodu, zwróć się w stronę popularnych modeli, do których z łatwością znajdziesz części zamienne, zmniejszając tym samym koszty naprawy. Powszechnie wykorzystywane samochody bez problemu naprawisz w każdym warsztacie.

Jakie parametry uwzględnić podczas zakupu samochodu firmowego?

Podczas wyboru auta kluczowe znaczenie mają również parametry techniczne pojazdu. Jednym z najważniejszych aspektów jest pojemność silnika. Warto pamiętać, że warunkuje ona nie tylko prędkość jazdy, ale także koszty eksploatacji oraz cenę polisy ubezpieczeniowej OC. Zwróć przy tym uwagę na moc i prędkość obrotową, które wpływają na możliwość holowania oraz przyspieszenia ze znacznym obciążeniem. Co więcej, moc silnika wyznacza maksymalną prędkość naszej maszyny. Istotne znaczenie ma także rodzaj silnika. Oprócz spalinowych możesz wybierać spośród hybrydowych i elektrycznych, które stanowią rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego.

Parametry techniczne bezpośrednio wpływają na funkcjonalność auta oraz komfort naszej jazdy. Każdy kierowca powinien tym samym zweryfikować wysokość zawieszenia, rodzaj skrzyni biegów oraz liczbę biegów. Automatyczna znacznie ułatwia codzienną jazdę oraz pozwala na optymalne wykorzystanie możliwości modelu. Coraz częściej ważną rolą odgrywają jednocześnie europejskie normy emisji spalin, które umożliwiają wjazd do stref czystego powietrza w największych miastach naszego kraju. Przed sfinalizowaniem zakupu wybierz optymalne wyposażenie dodatkowe, które odpowie na Twoje codzienne potrzeby.

O czym pamiętać podczas wyboru samochodu do firmy?

Właściciele firm mogą korzystać z różnych sposobów finansowania swoich inwestycji. W zależności od sytuacji ekonomicznej mogą zdecydować się na zakup pojazdu za gotówkę lub na kredyt, wzięcie samochodu w leasing lub wypożyczenie. Każda z opcji pozwala na nabycie różnorodnych modeli, odpowiadających na potrzeby przedsiębiorstwa. Podczas zakupu warto pamiętać również o tym, że samochód oprócz pełnienia funkcji praktycznych staje się także naszą wizytówką, potwierdzając solidność i profesjonalizm w oczach kontrahentów. Niezależnie od sposobu finansowania najlepiej wybrać niezawodne i mało awaryjne auto, które nie zepsuje się w najmniej oczekiwanym momencie.

Przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na leasing samochodu. Do głównych zalet tego rozwiązania należy brak konieczności jednorazowego wydatku. Co więcej, dostęp do leasingu jest prostszy niż kredyt z banku. Nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową. Pozwoli zatem na zaciągnięcie innego kredytu na dalsze inwestycje firmy. Przedsiębiorców zachęcają również ulgi podatkowe. Samochody w leasingu zwolnione są bowiem z akcyzy samochodowej oraz z podatku PCC, co może znacznie obniżyć ostateczny koszt zakupu.

Jak wybrać polisę OC na samochód służbowy?

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC, czyli tzw. ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest to podstawowe zabezpieczenie, które pozwala na wypłacenie rekompensaty poszkodowanemu w przypadku spowodowanej przez nas kolizji drogowej. Polisa pokrywa zarówno szkody majątkowe, jak i osobowe. Ubezpieczyciel wypłaca tym samym kwotę m.in. w przypadku zniszczenia samochodu, uszkodzenia ciała oraz zadośćuczynienie za poniesione w wyniku zdarzenia krzywdy.

Przed zakupem samochodu weź pod uwagę koszty późniejszej składki OC, która zależy od szeregu czynności. Kierowca powinien uwzględnić markę samochodu, model, pojemność silnika, wiek, przebieg oraz stan techniczny. Wszystkie te kwestie mogą znacznie wpłynąć na ostateczną cenę polisy. Niektóre firmy przygotowują korzystne oferty dla swoich klientów, m.in. ochronę zniżek, które pozwalają na zachowanie ulg za bezszkodową jazdę do określonej w umowie kwoty pieniężnej.

Dlaczego warto wykupić dodatkowe polisy: AC i NNW?

Uzupełnieniem polisy OC jest autocasco, czyli kompleksowe ubezpieczenie naszego pojazdu przed zdarzeniami losowymi. Chroni przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia oraz kradzieży pojazdu. W zależności od swoich preferencji możesz sięgnąć po różne warianty pakietów, które obejmują zróżnicowany zakres szkód i zdarzeń. Warto sprawdzić dodatkowe możliwości zniżek dla stałych klientów.

Ciekawym uzupełnieniem wspomnianych polis jest także NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmujące kierowcę oraz pasażerów. Gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku zdarzenia komunikacyjnego, powodującego uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. Cenę ubezpieczenia NNW warunkuje zakres wybranego pakietu oraz wysokość ewentualnych odszkodowań. Na koszt wpływają m.in. dodatkowe ubezpieczenia obowiązujące za granicą oraz inne rozszerzenia. Inwestycja w pełne zabezpieczenie pozwala na zachowanie komfortu psychicznego oraz chroni nas przed poważnymi konsekwencjami finansowymi nieprzewidzianych wydarzeń.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz