Rozszerzenie możliwości wstrzymywania transakcji w związku z konfliktem na Ukrainie

Dodano: 22 kwietnia 2022
Rozszerzenie możliwości wstrzymywania transakcji w związku z konfliktem na Ukrainie

Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego przewiduje w szczególności zamrażanie funduszy oraz zasobów gospodarczych osób i podmiotów wspierających rosyjską agresję na Ukrainę.

Ustawa, która obowiązuje od 16 kwietnia br., pozwoli na znaczne rozszerzenie możliwości stosowania mechanizmów dotyczących zamrażania majątków i wstrzymywania transakcji w związku z agresją na Ukrainę.  Umożliwi zastosowanie przewidzianych w niej rozwiązań wobec osób i podmiotów bezpośrednio lub pośrednio wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Chodzi tutaj o osoby, które nie znajdują się na listach UE, jak też osoby wspierające poważne naruszenia praw człowieka i represje wobec społeczeństwa obywatelskiego, a także opozycji demokratycznej w Federacji Rosyjskiej lub na Białorusi.

Poza środkami wynikającymi z przepisów unijnych związanych z zamrażaniem majątków i wstrzymywaniem transakcji ustawa przewiduje również wprowadzenie dwóch dodatkowych narzędzi. Te narzędzia to: możliwość wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany. Zakres środków stosowanych względem poszczególnych osób i podmiotów będzie określany w decyzjach ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W przypadku postępowania o udzielenie zamówień publicznych, wykluczenie będzie dotyczyło nie tylko wykonawcy i uczestnika bezpośrednio wpisanego na listę, lecz również wykonawców i uczestników, których beneficjentem rzeczywistym lub jednostką dominującą jest odpowiednio osoba lub podmiot wpisane na listę.

Środek ten będzie możliwy do zastosowania od dnia ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę, co zapobiegnie próbom ukrywania powiązań. 

Listę osób oraz podmiotów objętych sankcjami będzie prowadził szef MSWiA. Decyzja w tym zakresie zostanie wydana z urzędu lub na uzasadniony wniosek służb i instytucji państwowych wskazanych w ustawie. Za nieprzestrzeganie sankcji będą groziły kary administracyjne lub odpowiedzialność karna.

Ustawa, mając na względzie zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, zakazuje także wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przemieszczania między dwoma państwami przez jej terytorium oraz przemieszczania z terytorium innego państwa członkowskiego UE, węgla oraz koksu pochodzących z terytorium Federacji Rosyjskiej albo Białorusi.

Źródło:

www.gov.pl

.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz