Świadczenie usług poza terytorium kraju a proporcja VAT dla celów odliczeń częściowych

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 18 stycznia 2024
Pytanie: Firma prowadzi działalność w branży medycznej. Przychody przedsiębiorstwa są opodatkowane głównie stawką ZW. Jednak w ramach swojej działalności prowadzimy m.in. eksport usług opodatkowany VAT poza granicami kraju. W Polsce usługa, którą wykonujemy jest opodatkowana stawką ZW (pobranie komórek macierzystych w celu przeszczepu dla biorców niespokrewnionych). Jak powinnam ująć ww. eksport usług, wyliczając proporcje VAT? Czy kwotę uzyskaną ze sprzedaży z tytułu eksportu usług powinnam uwzględnić przy wyliczaniu proporcji w obrocie w mianowniku i liczniku? Czy potraktować ją jako sprzedaż zwolnioną (w proporcji) bez prawa odliczenia VAT?
Odpowiedź:

Wartość przedmiotowych usług przy ustalaniu prawa do odliczenia powinna być traktowana tak, jak sprzedaż zwolniona od VAT, a więc uwzględniana powinna być tylko w mianowniku wzoru na ustalanie proporcji.

Jak ustalać proporcję dla celów odliczeń częściowych

Proporcja dla celów odliczeń częściowych ustalana jest jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).

Czynnościami, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, mogą być również usługi, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju (potocznie nazywane niekiedy usługami eksportowanymi). Dotyczy to jednak wyłącznie przypadków, gdy usługi te gdyby ich miejsce świadczenia znajdowało się na terytorium kraju uprawniałyby do dokonywania takiego obniżenia (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT).

Skutki dla podatnika

W przypadku wskazanych usług warunek ten nie jest spełniony, gdyż w Polsce świadczenie tych usług jest zwolnione od VAT. W konsekwencji wartość przedmiotowych usług przy ustalaniu prawa do odliczenia traktowana powinna być tak, jak sprzedaż zwolniona od VAT, a więc uwzględniana powinna być tylko w mianowniku wzoru na ustalanie proporcji.

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz