Sprzedaż samochodu po wyborze zwolnienia w VAT

Magdalena Skalska

Autor: Magdalena Skalska

Dodano: 24 maja 2013
Pytanie:  W styczniu 2008 r. nabyłem samochód (2 rzędy siedzeń, powierzchnia ładunkowa krótsza niż 50% długości) za 14 tyś. brutto, od którego odliczyłem 60% kwoty VAT. Samochód posiadał homologację ciężarową ale nie spełniał przepisu o długości uprawniającej do pełnego odliczenia. Później w wyniku sprawy Magoory dokonałem korekty deklaracji VAT i odliczyłem pełną kwotę podatku VAT z faktury nabycia.
Od początku roku 2011 wyrejestrowałem się z VAT ze względu na niskie obroty poniżej 150 tyś. Nie dokonywałem korekty podatku VAT od samochodu gdyż wartość nabycia była poniżej 15tys. Obecnie nadal korzystam ze zwolnienia VAT.
W roku 2013 zamierzam sprzedać środek trwały - czyli powyższy samochód. Proszę omówić jakie skutki w podatku VAT wystąpią (o ile wystąpią) w przypadkach:
  1. sprzedaży tego samochodu w roku 2013 albo w 2014,
  2. w przypadku wycofania z działalności środka trwałego i przekazania go na własne prywatne potrzeby, a później w terminie do roku albo późniejszym sprzedanie go lub przekazanie w formie darowizny dziecku.

Jakie skutki w VAT wywoła sprzedaż samochodu lub jego przekazanie na cele osobiste, przez podmiot korzystający obecnie ze zwolnienia podmiotowego w VAT, który nabyty został przez czynnego podatnika z pełnym odliczeniem VAT? Sprawdź.

Pozostało jeszcze 44% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz