Obniżone stawki VAT od 1 lutego 2022 r. Zmiany uchwalone przez Sejm

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 14 stycznia 2022

Wczoraj Sejm przegłosował projekt zmian, które obniżają niektóre stawki VAT do 31 lipca 2022 r. Jest to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej. Jak zmienią się stawki VAT od 1 lutego 2022 r.? Sprawdzamy.

Uchwalony projekt dotyczy obniżenia stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.

Jakie stawki zostaną obniżone od 1 lutego 2022 r.

Projekt dotyczy obniżenia stawek na:

  • żywność do stawki 0%;
  • paliwa silnikowe tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG do stawki 8%;
  • nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą do stawki 0%;
  • gaz ziemny do stawki 0%;
  • energię elektryczną i energię cieplną do stawki 5%.

Stawki VAT na produkty spożywcze

Warto dodać, że stawką 0% będą objęte produkty spożywcze wymienione obecnie w załączniku nr 10 do ustawy o VAT (opodatkowane stawką 5%), czyli np. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Zobacz:

Nowe obowiązki dla sprzedawców

Projekt zakłada obowiązek informowania przedsiębiorców o wprowadzonych obniżkach. Chodzi o nałożenie obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż towarów spożywczych, paliw silnikowych oraz towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej, czytelnej informacji o obniżeniu stawek podatku VAT.

Nie wiadomo, jednak, co się stanie, jeżeli sprzedawca nie poda takich informacji.

Projekt zakłada też nałożenie obowiązku na sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej przekazywania nabywcy tych towarów informacji o obniżonych stawkach podatku dotyczących tych towarów:

1)     przez każdorazowe dołączenie tej informacji do faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności za te towary, albo

2)     oddzielnie, w przypadku gdy faktura lub inny dokument, z którego wynika zapłata należności za te towary, zostaną wysłane później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Wzory tych informacji minister właściwy do spraw finansów publicznych udostępni w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

Zmiany proponowane w ustawie o VAT są kontynuacją działań w zakresie obniżek podatków w  ramach działań antyinflacyjnych.

Źródło: Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk sejmowy nr 1905).

Autor:

Sylwia Maliszewska

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz