Korekta w związku ze zbiorczym księgowaniem faktur

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 12 grudnia 2018
Pytanie:  Spółka świadcząca usługi medyczne wystawiła 4 faktury dla kontrahentów z UE (w 2017 roku). Ponieważ były to faktury zapłacone gotówką spółka ewidencjonowała je zbiorczo, jak sprzedaż dokumentowaną paragonami. W 2018 roku spółka zorientowała się, że miała od 2017 roku obowiązek wysyłania plików JPK_VAT. Jak powinno wyglądać teraz naprawienie całej sytuacji, tj. korekta VAT, rozliczenie VAT UE i JPK?
Odpowiedź: 

Ewidencja VAT powinna zawierać dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, którymi są w szczególności:

1)      dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,

2)      dane niezbędne do określenia wysokości kwoty podatku należnego oraz korekt podatku należnego,

3)      dane niezbędne do określenia kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego oraz korekt podatku naliczonego,

4)      dane niezbędne do określenia kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu,

5)      inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Zwrócić należy uwagę na ostatni punkt, tj. wymóg wskazywania w ewidencji VAT innych danych służących identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numeru, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Do końca 2016 r. wskazywanie takich danych w ewidencji VAT nie było, co do zasady, konieczne.

W mojej ocenie zmiana ta spowodowała, że nie jest możliwe zbiorcze księgowanie faktur. W konsekwencji uważam, że spółka, o której mowa, powinna skorygować zapisy w ewidencji VAT poprzez usunięcie z nich zapisów zbiorczych i dokonane zapisów dotyczących pojedynczych transakcji.

Konieczne jest również w przedstawionej sytuacji przesłanie przez spółkę zaległych plików JPK_VAT. Powinno to nastąpić po skorygowaniu ewidencji VAT we wskazany sposób, gdyż udostępniona struktura plików JPK_VAT nie pozwala na zbiorcze wykazywanie transakcji.

Z treści pytania nie wynika, aby konieczne były inne korekty, np. korekta deklaracji VAT. Najprawdopodobniej nie jest również w przedstawionej sytuacji wsteczne wykazywanie przedmiotowych usług w informacjach podsumowujących VAT-UE, gdyż jako usługi zwolnione od podatku VAT nie stanowią one podlegających ujęciu w tych informacjach usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz