Jak rozliczyć refakturę dotyczącą energii elektrycznej

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 6 kwietnia 2023
Pytanie: Proszę o wyjaśnienie prawidłowego refakturowania za energię elektryczną, np. fakturę za energię elektryczną za okres od 15 listopada 2022 r. do 15 grudnia 2022 r. otrzymano w styczniu 2023 r. Czy refakturując najemcę należy wystawić fakturę w grudniu 2022 roku, czy w styczniu 2023 r. z datą dostawy styczeń 2023 roku? 
Odpowiedź:

Jeżeli dostawa energii elektrycznej jest świadczeniem ciągłym, rozliczanym w okresach rozliczeniowych przez podmiot odsprzedający tę energię nabywcy, a okresem rozliczeniowym jest okres od 15 listopada 2022 r. do 15 grudnia 2022 r., przy założeniu, że strony świadczenia nie zawarły w umowie żadnych postanowień dotyczących terminu wystawienia faktury (refaktury), to dokument ten powinien zostać sporządzony najpóźniej do 15 stycznia 2023 r., chyba, że wcześniej upłynął termin płatności za dostawę energii dla nabywcy media.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Kiedy wystawiać refakturę dotyczącą energii elektrycznej.

Polecamy e-szkolenia:

Refakturowanie na gruncie podatku od towarów i usług (część 1)

Refakturowanie na gruncie podatku od towarów i usług (część 2)

W przypadku przyjęcia, że sprzedaż energii jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę dokonania dostawy należy uznać datę zakończenia dostawy towaru, jakim jest energia elektryczna, czyli 15 grudnia 2022 r.

W przypadku gdy podatnik - działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej - bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 8 ust. 2a ustawy o VAT).

Do odsprzedaży świadczenia w ramach fakturowania, czyli do przeniesienia poszczególnych kosztów na inny podmiot, może dojść tylko wówczas, gdy pomiędzy podatnikiem, a beneficjentem świadczenia istnieje więź prawa, mocą której podatnik przy nabywaniu towarów i usług zobowiązuje się działać na rachunek beneficjenta.

Treść stosunku prawnego (tzw. więzi prawnej) pomiędzy podmiotami zazwyczaj określa warunki sprzedaży (odsprzedaży) towaru lub usługi. W umowie, porozumieniu zawartym pomiędzy refakturującym, a nabywcą świadczenia powinny zatem zostać określone terminy dla wystawienia faktury (refaktury) dla przenoszonego kosztu, jak również terminy płatności za tę dostawę lub usługę.

 Kiedy wystawić fakturę

Ustawodawca nie wskazuje wprost, w jakim terminie ma zostać wystawiona faktura przez sprzedawcę. Decydują o tym strony stosunku prawnego. Jeśli strony nie zawarły stosownych postanowień w tym zakresie, posiłkować się należy maksymalnymi terminami dla wystawienia faktur zawartymi w przepisach ustawy o VAT.

Zgodnie z treścią art. 106i ust. 1 ustawy o VAT fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. W przypadku świadczeń wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (np. energia elektryczna), musi mieć to miejsce nie później niż z upływem uzgodnionego terminu płatności dla media.

W treści pytania nie wskazano, w jaki sposób rozliczana będzie dostawa energii elektrycznej pomiędzy refakturującym, a nabywcą świadczenia. Zakładając, że jest to świadczenie ciągłe rozliczane w okresach rozliczeniowych, a okresem rozliczeniowym jest okres od 15 listopada 2022 r. do 15 grudnia 2022 r., przy założeniu, że strony świadczenia nie zawarły w umowie żadnych postanowień dotyczących terminu wystawienia faktury (refaktury), to dokument ten powinien zostać sporządzony najpóźniej do 15 stycznia 2023 r., chyba że wcześniej upłynął termin płatności za dostawę energii dla nabywcy media. Jeśli tak, to w terminie upływu terminu płatności za dostawę energii, powinna zostać wystawiona taka faktura.

Autor:

 Jolanta Kica

doradca podatkowy, radca prawny

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz