Zmiany w programie „Rodzina 500+”. Prezydent podpisał ustawę

Dodano: 26 października 2021
Projekt nowelizacji ustawy o PIP na ukończeniu

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Od 2022 roku obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rodzice będą składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną, zaś wypłata świadczenia wychowawczego odbywać się będzie bezgotówkowo, na wskazany przez rodziców numer rachunku bankowego.

Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zmiana nie oznacza  żadnej rewolucji, a jedynie dostosowanie programu do oczekiwań i potrzeb rodziców. Już dziś zdecydowana większość wniosków o przyznanie świadczenia składana jest bowiem przez Internet, zaś wypłata 500+ odbywa się przelewem na konto. Ci rodzice, którzy po zmianach będą mieli kłopot z samodzielnym złożeniem wniosku online, będą mogli liczyć na wsparcie.

W okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Planowane jest także utworzenie w tym okresie dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach czy urzędach (np. Poczta, KRUS).

Rodzina 500+ obsługiwana przez ZUS

To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie gminy (jak było do tej pory) będzie zajmował się obsługą programu. Oznacza to spore oszczędności. Zgodnie z szacunkami zmiana ta spowoduje redukcję kosztów obsługi programu „Rodzina 500+” o ok. 3,1 mld zł w latach 2022-2032. Należy przypomnieć, że w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął już obsługę programu „Dobry start”.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Od tej daty ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, czyli od 1 czerwca 2022 r. Wypłatą świadczeń przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. zajmować się będą gminy (najpóźniej do 31 maja 2022 r.).

Źródło:

www.gov.pl

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz