transfer

Opodatkowanie usług transferu turystów – jak rozliczyć VAT

Pytanie: Firma turystyczna z Francji zleca naszej firmie zarejestrowanej w Polsce wykonanie usług turystycznych, które obejmują tylko transport osób. Nasza firma jest organizatorem usług turystycznych (79.12Z) i zleca wykonanie części transferów na terenie Czech. Za tą usługę otrzymujemy od czeskiej firmy fakturę na odwrotne obciążenie. Następnie za całość kosztów, czyli transfery po Polsce i w Czechach wystawiamy fakturę dla francuskiego klienta. Czasami usługi samych transferów odbywają się tylko w Polsce i wtedy nie wystawiamy dla zagranicznych klientów faktury VAT marża, tylko zwykłą fakturę sprzedażową, a czasami tylko na terenie Czech. Z jaką stawką VAT należy wystawiać faktury w przypadku tylko usługi transferów na terenie Czech, a z jaką w przypadku, kiedy do jednej imprezy turystycznej był transfer na terenie Polski i w Czechach?

Przepisami art. 119 ustawy o VAT określona została szczególna procedura przy świadczeniu usług turystyki. Istotą tej procedury jest opodatkowanie kwoty marży pomniejszonej o kwotę należnego podatku (zob. art. 119 ust. 1 ustawy o VAT).

Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przy czym przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie (zob. art. 119 ust. 2 ustawy o VAT).

Miejsce świadczenia usług transportu pasażerów

Wskazać jednocześnie pragnę, że miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (zob. art. 28f ust. 1 ustawy o VAT).

  Czy przy usłudze poręczenia jest obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Czy przy usłudze poręczenia jest obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Pytanie: Czy na spółce jawnej i jej wspólnikach ciążą jakieś obowiązki w zakresie cen transferowych związane z: 1. wystawieniem weksla in blanco i jego poręczeniem przez wspólników; 2. podpisaniem przez spółkę oświadczenia o poddaniu się egzekucji z majątku spółki? Czy wystąpią u wspólników nieodpłatne świadczenia w związku z udzielanym poręczeniem? W spółce jawnej wspólnikami są trzy osoby fizyczne – małżeństwo (po 45% udziałów) i ich syn (10% udziałów) będący w związku małżeńskim. Zarówno w małżeństwie wspólników, jak i u syna nie ma rozdzielności majątkowej. Spółka jawna zawarła umowę kredytu, w której jednym z zabezpieczeń jest weksel in blanco poręczony przez 3 wspólników i małżonkę jednego z nich (niebędącą wspólnikiem). Wspólnicy i spółka są to podmioty powiązane, a transakcja poręczenia czy gwarancji jest transakcją kontrolowaną, której wartość określa suma gwarancyjna, podlegającą obowiązkom w zakresie cen transferowych, zgodnie z art. 23x ust. 1 pkt 3 ustawy PIT. Weksel nie ma określonej kwoty. Bank ma prawo wystawić go na wartość pokrywającą wszelkie zobowiązania spółki wraz z odsetkami, prowizjami itp. Tak więc wartość poręczenia (sumy gwarancyjnej) nie jest znana. Spółka podpisała także oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty przekraczającej progi określone w art. 23w ust. 2 ustawy PIT.

Ceny transferowe. Są nowe objaśnienia.

Objaśnienia cen transferowych: jak ustalić marżę transakcyjną netto

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny projekt objaśnień podatkowych. Tym razem dotyczy on cen transferowych, a dokładniej ustalania marży transakcyjnej netto. Projekt objaśnień w zakresie cen transferowych ma wskazać podatnikom prawidłowość stosowania tej metody ustalania rynkowości przy transakcjach między podmiotami powiązanymi. Poznaj szczegóły.

Weryfikacja cen transferowych

Przypomnijmy, że (zgodnie z brzmieniem art. 11d ust.1  ustawy o CIT)  ceny transferowe weryfikuje się, stosując metodę najbardziej odpowiednią w danych okolicznościach. Można wybrać jedną z następujących metod:

1)         porównywalnej ceny niekontrolowanej;

2)         ceny odprzedaży;

3)         koszt plus;

4)         marży transakcyjnej netto;

5)         podziału zysku.

Czytaj też:

Informacje o cenach transferowych (TPR) a czynny żal

Informacja o cenach transferowych TPR – do kiedy złożyć

Jeżeli nie jest możliwe zastosowanie wskazanych metod, stosuje się inną metodę, w tym techniki wyceny.

Metoda marży transakcyjnej netto (MMTN)

Rozporządzenie w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wskazuje uszczegółowienie zakresu metod kalkulacji cen.

ramka

Metoda marży transakcyjnej netto polega na określeniu wskaźnika finansowego, odzwierciedlającego relację marży zysku netto, jaką uzyskuje podmiot powiązany w transakcji kontrolowanej, do odpowiedniej bazy.

Koniec

Marżę zysku netto określa się przez odliczenie od przychodu osiągniętego w wyniku transakcji kontrolowanej kosztów związanych z realizacją tej transakcji. Jeżeli na potrzeby kalkulacji marży zysku netto zasadne jest uwzględnienie kosztów, których przypisanie bezpośrednio do danej transakcji nie jest możliwe, przypisania takich kosztów dokonuje się za pomocą zastosowania klucza alokacji, który w racjonalnie najlepszy sposób odzwierciedla proces tworzenia wartości w transakcji kontrolowanej.

Zobacz też:

Bazę stanowić mogą w szczególności: przychody, koszty, aktywa albo elementy przychodów, kosztów lub aktywów.

Wskaźnik finansowy

Aby wybrać odpowiedni wskaźnik finansowy, trzeba uwzględnić specyfikę branży oraz istotne okoliczności transakcji. Rynkową wartość wskaźnika finansowego, ustala się poprzez odniesienie do poziomu wskaźnika finansowego:

1)         jaki uzyskuje podmiot w porównywalnych transakcjach z podmiotami niepowiązanymi w odniesieniu do tej samej bazy albo

2)         uzyskiwanego w porównywalnych transakcjach przez podmioty niepowiązane w odniesieniu do porównywalnej bazy, albo

3)         uzyskiwanego przez podmioty prowadzące działalność porównywalną do zakresu badanej transakcji w odniesieniu do porównywalnej bazy.

Sprawdź:

Pomimo, że rozporządzenie wskazuje wprost charakterystykę metody marży transakcyjnej netto, to w rzeczywistości przepisy nie są proste we wdrożeniu. Dlatego też Ministerstwo Finansów postanowiło wydać objaśnienia podatkowe obejmujące stosowanie metody weryfikacji cen transferowych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • jak ustalić marżę transakcyjną netto oraz poznasz wskazówki i przykłady MF w tym zakresie;
  • jakie są czynniki, które mogą mieć wpływ na porównywalność podmiotów;
  • jakie są klucze alokacji kosztów, które mogą być zastosowane w ramach alokacji pośredniej.