podatkowa grupa kapitałowa

Podatkowa grupa kapitałowa w Nowym Ładzie

Podatkowa grupa kapitałowa w Nowym Ładzie - co czeka podatników

Podatkowa Grupa Kapitałowa to rozwiązanie skierowane jedynie do niektórych podmiotów. Niesie za sobą relatywne korzyści. Najczęściej jest to zmniejszenie zobowiązań podatkowych oraz formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawodawca planuje poluzować warunki dotyczące możliwości zawiązania PKG. Dowiedz się o podatkowej grupie kapitałowej w Nowym Ładzie.

Co to jest PGK

Podatkowa grupa kapitałowa została uregulowana w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnikami podatku CIT są nie tylko osoby prawne, czy spółki komandytowe, ale również podatkowe grupy kapitałowe. Przepisy wskazują, że podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych.

Polecamy:

Podatkowa grupa kapitałowa w Nowym Ładzie - kiedy powstanie

 PGK, aby mogła się zawiązać musi spełnić wiele warunków. I tak:

1)podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

a) przeciętny kapitał zakładowy, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 500 000 zł,

b) jedna ze spółek, zwana dalej "spółką dominującą", posiada bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej "spółkami zależnymi", która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,

c) spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,

d) w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa;

2) umowa o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej::

a) została zawarta przez spółkę dominującą i spółki zależne, w formie aktu notarialnego, na okres co najmniej 3 lat podatkowych,

b) została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego;

3) po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a-c, a ponadto:

a) nie korzystają ze zwolnień,

b) w przypadku dokonania transakcji kontrolowanej w rozumieniu przepisów o cenach transferowych,  niewchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej, nie ustalają lub nie narzucają warunków różniących się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane;

4) podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów, w przychodach - w wysokości co najmniej 2%.

Sprawdź:

Polski Ład, czyli zmiany w podatkach i 9% składka zdrowotna: w kogo uderzą zmiany