błędy w sprawozdaniu finansowym

Jak w sprawozdaniu za 2023 rok poprawić błąd z poprzednich lat

Jak w sprawozdaniu za 2023 rok poprawić błąd z poprzednich lat

Zdarza się, że w sprawozdaniach finansowych pojawiają się błędy. Jedna ze spółek w poprzednich latach błędnie nie wykazywała w sprawozdaniach finansowych agio w pozycji uszczegóławiającej kapitałów zapasowych bilansu pt. „Nadwyżka wartości sprzedaży (wartości emisyjnej) nad wartością nominalną udziałów”. Jak technicznie skorygować ten błąd w sprawozdaniu finansowym za rok 2023? Sprawdźmy.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości (dalej „KSR”, Standard).

Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia błędów lub omyłek, a także zmian polityki rachunkowości, opisany został w KSR nr 7 „Zmiany zasad (polityki)
rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja”.

Zakłócenie porównywalności danych

Według tego Standardu zakłócenie porównywalności danych (np. w wyniku zmian polityki rachunkowości) jest uzasadnieniem zastosowania podejścia retrospektywnego do danych porównawczych oraz doprowadzenie ich do porównywalności.

Polega to na przekształceniu danych porównawczych w taki sposób, jak gdyby zmienione zasady (polityka) rachunkowości przyjęte w roku obrotowym stosowane były od zawsze.

Błędy w sprawozdaniu finansowym

Błędy w sprawozdaniu finansowym – 15 wskazówek, jak ich unikać

Sprawozdanie finansowe można uznać za rzetelne, gdy jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz wiernie ukazuje stan rzeczywisty na dzień bilansowy. Zdarza się jednak, że w sprawozdaniu finansowym pojawiają się błędy. Na co uważać, aby uniknąć błędów w sprawozdaniu finansowym? Skorzystaj ze wskazówek eksperta.

Sporządzają sprawozdanie finansowe trzeba mieć na uwadze zasadę rzetelnego obrazu (art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Wynika z niej, że w księgach i sprawozdaniu finansowym należy rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. A zatem ważne jest, aby przed sporządzeniem bilansu  dokonać kontroli poprawności zapisów księgowych.

Innymi ważnymi zasadami są wiążące się z ustaleniem rzetelnego obrazu są: zasada kontynuacji działalności (art. 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości) i zasada ostrożnej wyceny (art. 7 ust. 1 tej ustawy), które odnoszą się do sposobu wyceny aktywów i pasywów w bilansie.