Nowe obowiązki w Polskim Ładzie: Elektroniczne wysyłanie ksiąg rachunkowych i ewidencji do KAS

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 30 lipca 2021
Elektroniczne wysyłanie ksiąg rachunkowych

Projekt zmian w przepisach podatkowych, czyli Polski Ład, zakłada  zmiany związane z przekazywaniem informacji przez przedsiębiorców do organów administracji skarbowej. Zmiany te polegają na wprowadzeniu obowiązku prowadzenia elektronicznie ksiąg i ich przesyłania do KAS. Poznaj szczegóły tych zmian i zobacz, od kiedy zmiany dotyczące elektronicznego wysyłania ksiąg rachunkowych wejdą w życie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

- którzy podatnicy będą mieli obowiązek przesyłania do KAS ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej;

- od kiedy zmiany wejdą w życie;

- jakie zmiany przewidziane są dla ryczałtowców.

Elektroniczne wysyłanie ksiąg rachunkowych przez podatników CIT razem z zeznaniem

Projekt 26 lipca 2021 r. zakłada wprowadzenie dla podatników CIT obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych (ewidencji podatkowych) przy użyciu programów komputerowych, a także obowiązek ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej (struktury XML) na zasadach przewidzianych w Ordynacji podatkowej.

Z obowiązku trzeba będzie się wywiązać w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy (określonego w art. 27 ust. 1 ustawy o CIT).  W projekcie nie odniesiono się do sytuacji, gdy podmioty będące podatnikami CIT nie prowadzą ksiąg rachunkowych, tylko uproszczoną ewidencję przychodów i rozchodów (niektóre organizacje pozarządowe). Można się spodziewać, że takie struktury także dla nich zostaną opracowane.

Elektroniczne wysyłanie ksiąg rachunkowych i ewidencji przez podatników PIT

Takie same obowiązki mają być wprowadzone w PIT. Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą będą obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (księgi podatkowe), przy użyciu programów komputerowych. Podatnicy będą również obowiązani do ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej.

Podatnicy będą mieli obowiązek ich przesyłania już w trakcie roku, a także  dodatkowo po zakończeniu roku.

Miesięczne i kwartalne wysyłanie ksiąg elektronicznie

Obowiązek miesięczny będzie dotyczył tych podatników, którzy na podstawie ksiąg i ewidencji ustalają dochód, od którego są wpłacane miesięczne zaliczki. Księgi będą przesyłane w terminie do 20. dnia następnego miesiąca.

Z kolei kwartalnie będą przesyłane księgi w terminie do 20. dnia miesiąca następującego bezpośrednio po upływie kwartału, w przypadku, gdy na podstawie ksiąg i ewidencji jest ustalany dochód, od którego są wpłacane kwartalne zaliczki. Po zakończeniu roku księgi będą przesyłane w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy, określonego w art. 45 ust. 1 ustawy o PIT.

Co ważne obowiązek ten będzie dotyczył też podmiotów prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, jeśli z tytułu prowadzenia tej działalności dochody są ustalane na podstawie prowadzonych ksiąg.

Obowiązki dla ryczałtowców

Z kolei ryczałtowcy miesięcznie albo kwartalnie (na takich samych zasadach i w tych samych terminach, jak w ustawie PIT) będą przesyłać ewidencję przychodów, a także wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w ustawie o ryczałcie.

Na podstawie ustawowego upoważnienia minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie uprawniony do określenia w drodze rozporządzenia podmiotów zwolnionych z obowiązku miesięcznego lub kwartalnego przesyłania ksiąg i ewidencji.

Możliwy większy zakres danych

W projekcie założono także, że będzie możliwe poszerzenie zakresu danych przekazywanych w formie ustrukturyzowanej. Zakres dodatkowych danych będzie mógł być określony w drodze rozporządzenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Jak wskazali twórcy projektu w uzasadnieniu dodatkowe dane będą zbierane w celu zmniejszenia obciążeń przedsiębiorców związanych z prowadzeniem kontroli poprzez umożliwienie administracji skarbowej weryfikacji prawidłowości rozliczeń i wykrywania nadużyć w formie zdalnej, bez konieczności przeprowadzania czynności na miejscu oraz zwiększenie ich efektywności.

Zgodnie z założeniami nowego ładu, rozwiązanie to przyczyni się również do ułatwienia rozliczeń przedsiębiorców, ponieważ umożliwi podjęcie działań zmierzających w kierunku udostępnienia im usługi Twój e-PIT/e-CIT.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Źródło: projekt z 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – przekazany do opiniowania

Autor:

Katarzyna Trzpioła

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości