Zmiana formy opodatkowania PIT tylko do 20 stycznia. Sprawdź, kogo dotyczy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 19 stycznia 2022
Zmiana formy opodatkowania PIT tylko do 20 stycznia. Sprawdź, kogo dotyczy

Wprowadzenie przepisów Polskiego Ładu spowodowało, że wielu przedsiębiorców opłacających PIT postanowiło zmienić formę opodatkowania albo wciąż ją rozważa. Większość z nich ma na to czas do 21 lutego br., jednakże dla podatników, którzy dotychczas byli na karcie podatkowej, termin na dokonanie takiej zmiany upływa już 20 stycznia.

Zasadą jest, że dochody uzyskiwane przez przedsiębiorców podlegają opodatkowaniu PIT ma zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowe ze stawkami 17% i 32%j), chyba że podatnik wybierze inną formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Wskazuje na to treść art. 9a ustawy o PIT. Przy czym z przepisów wynika, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi oprócz wspomnianych wcześniej zasad ogólnych (skala podatkowa) mogą być opodatkowani:

  • podatkiem liniowym – według jednolitej stawki 19%,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.

Dopuszczalność wyboru sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (a więc 19% podatkiem liniowym) – przewiduje art. 9a ust. 2 tej ustawy. W tym celu podatnik powinien złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania w terminach – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym to osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub – do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód został przez niego osiągnięty w grudniu roku podatkowego.

Jeśli zaś przedsiębiorca zamierza zrezygnować z podatku liniowego – to zgodnie z art. 9a ust. 2a ustawy o PIT w podanym wcześniej terminie powinien złożyć zawiadomienie o rezygnacji z tej formy (na rzecz skali podatkowej), względnie  złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

 - co zrobić, jeżeli podatnik chce zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy;

 - jak wybrać ryczał od przychodów ewidencjonowanych;

- co zrobić, jeżeli podatnik zamierza kontynuować opodatkowanie kartą podatkową.

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz