Ulga na termomodernizację w PIT do zmiany

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 listopada 2021
Ulga na termomodernizację w PIT do zmiany

Z początkiem 2022 roku zmienią się przepisy dotyczące zasad korzystania z tzw. ulgi na termomodernizację w PIT. Zmiany mają polegać na wyłączeniu możliwości jej stosowania w odniesieniu do wydatków na zakup pieców węglowych. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie zostało przygotowane w Ministerstwie Finansów.

Podatnicy będący właścicielami (lub współwłaścicielami) budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którzy ponieśli nakłady na jego termomodernizację, mają możliwość uzyskania rekompensaty z tego tytułu w ramach specjalnej ulgi w podatku dochodowym. Przysługuje ona na podstawie art. 26h ust. 1 ustawy o PIT i polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) w zeznaniu rocznym wydatków poniesionych w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w takim budynku.

Aby skorzystać z ulgi (maksymalnie do kwoty 53.000 zł) przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Rodzaje wydatków podlegających odliczeniu

Kategorie wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi na termomodernizację zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2489), a dokładnie w załączniku do niego. W świetle wspomnianego rozporządzenia takiemu odliczeniu mogą podlegać np.:

  • materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych,
  • kotły gazowe, kotły olejowe i kotły na paliwo stałe spełniające wymagania określone w przepisach unijnych,
  • zbiorniki na gaz lub na olej,
  • przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne wraz z osprzętem,
  • ogniwa fotowoltaiczne,
  • stolarka okienna i drzwiowa,
  • wykonanie audytu energetycznego budynku,
  • wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi,
  • wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej,
  • montaż wskazanych wcześniej elementów itp.

Modyfikacja przepisów od 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. zasady korzystania z ulgo termomodernizacyjnej mają jednak ulec zmianie. W tym celu resort finansów przygotował  projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie zmiany rozporządzenia z 21 grudnia 2018 r., o którym była mowa wcześniej.

Zmiana będzie polegać na pozbawieniu podatników prawa od odliczenia wydatków poniesionych na zakup kotłów węglowych (tj. na paliwo stałe).

Możliwe będzie natomiast odliczenie wydatków na zakup kotłów do spalania biomasy (pod warunkiem, że eksploatacji takich kotłów nie będzie zakazywała uchwała przyjęta przez  sejmik województwa).

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak wynika z uzasadnienia projektu nowego rozporządzenia, zmiana jest podyktowana faktem, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie możliwe finansowanie kotłów węglowych w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Ponadto poszczególne sejmiki wojewódzkie wprowadzają zakazy stosowania paliw stałych oraz źródeł ciepła na paliwa stałe (w szczególności na węgiel) w skali regionalnej. Konieczne jest więc odpowiednie skorygowanie wykazu materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, ze względu na potrzebę zachowania spójności zasad wspierania efektywności energetycznej w ramach różnych instrumentów polityki państwa w tym zakresie. W uzasadnieniu podkreślono, że propozycja zmian w tym zakresie jest również spójna z dokumentem strategicznym „Polityka Energetyczna Polski do roku 2040”. Zgodnie z jego założeniami węgiel ma zostać wycofany z ogrzewnictwa indywidualnego w miastach do roku 2030, a na terenach wiejskich do roku 2040. Rozporządzenie zmieniające ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Źródło:

  • projekt (z 20 października 2021 r.) rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz