Sprawdź, czy sauna w firmie może się opłacić

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 30 sierpnia 2017
f5c8c8759d901bfa78dd5ec28036454a2b3b6625-medium

Twoja firma rozważa zakup sauny dla pracowników? Sprawdź, jak zgodnie ze stanowiskiem szefa Krajowej Administracji skarbowej rozliczyć taki wydatek.

Korzystanie przez pracowników z sauny nie powoduje powstania przychodu ze stosunku pracy, a przedsiębiorca nie ma obowiązku obliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy w tym zakresie - wynika z interpretacji indywidualnej.

Zakup sauny do firmy może przynieść korzyści

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej. Przedsiębiorstwo

w ramach propagowania zdrowego stylu życia i dbałości o kulturę fizyczną pracowników wdrożyła programy mające na celu ich aktywizację fizyczną, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia - zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Jedną z inicjatyw jest zapewnienie pracownikom w siedzibie spółki sauny wraz z wyposażeniem. Prawo do korzystania z tego typu świadczenia jest uregulowane w „regulaminie benefitów”, stanowiącym wewnętrzną regulację dotyczącą korzyści pracowniczych (jako załącznik do regulaminu wynagradzania).

Pracownicy mogą korzystać z sauny w każdej chwili, zwłaszcza w przypadkach spadku wydajności w pracy, wywołanego np. stresem. Korzystanie z tego pomieszczenia jest całkowicie dobrowolne i odbywa się w miarę potrzeb indywidualnych pracowników.

Spółka twierdziła, że korzystanie z sauny wpływa korzystnie na samopoczucie pracowników poprzez zmniejszenie, czy wręcz zniwelowanie stresu wywołanego opisanymi powyżej niekorzystnymi czynnikami.

Pozwala też zapobiegać typowym dla branży informatycznej schorzeniom układu krążenia, jak również bólom mięśni (z uwagi na wielogodzinną pracę przed monitorami w niezmiennej pozycji.

Wątpliwości podatnika

Spółka zapytała we wniosku o interpretację podatkową (nr 0111-KDIB2-3.4011.103.2017.1.AB), czy korzystanie przez pracowników z sauny skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ust. 1 i 3 w zw. z art. 11 ustawy o PIT i czy spółka ma obowiązek obliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy w tym zakresie.

Chciała też wiedzieć, czy poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP3-1.4011.208.2017.1.AM).

Nie ma przychodu dla pracowników

Szef Administracji Skarbowej przyznał spółce rację, że korzystanie przez pracowników z sauny zlokalizowanej w siedzibie spółki nie skutkuje powstaniem po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 i 3 w zw. z art. 11 ustawy o PIT, a w konsekwencji nie ciąży na niej obowiązek obliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy w tym zakresie.

Jest tak, ponieważ:

1. pracownicy korzystają z sauny w pełni dobrowolnie, świadczenie to jest spełniane zarówno w interesie samych pracowników, jak również i pracodawcy, ponieważ ma się to przełożyć na lepszą kondycję psychofizyczną pracowników, a tym samym poprawę jakości i wydajności pracy (o czym była mowa na wstępie).

2. nie ma w tym przypadku korzyści majątkowej pracowników w postaci, czy to bezpośredniego przysporzenia majątkowego (powiększenia aktywów), czy też zaoszczędzenia wydatków (świadczenia rzeczowego albo w formie usługi). Nie można bowiem zakładać, że pracownicy korzystający z sauny unikają w ten sposób wydatku, który i tak musieliby ponieść z własnych środków.

3. nie ma możliwości przypisania konkretnym pracownikom przysporzenia majątkowego o indywidualnie określonej wartości, co jest warunkiem koniecznym rozpoznania po stronie pracowników przychodu z innych nieodpłatnych świadczeń.

Poniesione wydatki to koszt podatkowy

W kwestii kosztów podatkowych organ podatkowy również zgodził się ze spółką. Wydatki na urządzenie oraz wyposażenie sauny oraz na jej bieżące utrzymanie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Spółka wyjaśniła, że poniesione wydatki powinny wpłynąć korzystnie na samopoczucie fizyczne pracowników (układ immunologiczny, układ krążenia, rozluźnienie napięcia mięśni) oraz psychiczne (znacząca reedukacja napięcia wywołanego stresem, działanie relaksacyjne) pracowników spółki. Tym samym będzie to miało korzystny wpływ na jakość i wydajność w pracy oraz zmniejszy liczbę potencjalnych sytuacji konfliktowych w zespołach, co ma wpływ na przychody firmy.

Co to dla mnie oznacza?

Korzystanie przez pracowników z sauny nie powoduje powstania przychodu ze stosunku pracy, księgowy nie ma więc obowiązku obliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy w tym zakresie.

Wydatki na urządzenie oraz wyposażenie sauny oraz na jej bieżące utrzymanie możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 sierpnia 2017 r., nr 0111-KDIB2-3.4011.103.2017.1.AB

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 sierpnia 2017 r., 0114-KDIP3-1.4011.208.2017.1.AM

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz