Nie ma podatku za dowóz pracowników

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 13 maja 2016

Szef, który zapewnia osobom zatrudnionym bezpłatny dowóz do miejsca pracy w ramach delegacji, nie odprowadza zaliczki na PIT od takiego świadczenia. A co, jeżeli pracownik parkuje prywatne auto pod domem i dojeżdża nim do firmy. Poznaj aktualne stanowisko organu podatkowego.

Realizacja obowiązków służbowych przez pracownika nie może generować dla tego pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy – tak wypowiedziała się Izba Skarbowa w Katowicach.

Chodziło o spółkę zajmuje się m.in. budową i modernizacją rurociągów i stacji gazowych, robotami drogowymi na terenie całego kraju. Przedsiębiorstwo dowozi pracowników na plac budowy samochodami służbowymi. Z kolei kierownikom powierzono auta służbowe, z których osoby te korzystają wyłącznie do celów firmowych. Zasady wykorzystywania samochodów są zapisane w regulaminie. Czasami auta parkowane są w rejonie zamieszkania pracownika, ze względu na specyfikę prowadzonej działalności i konieczność szybszej reakcji.

Spółka nie była pewna, czy ma obowiązek naliczania, potrącania oraz deklarowania zaliczek na PIT w związku z dowożenia pracowników na place budowy w ramach delegacji pracowniczej oraz z tytułu przejazdu pracowników w dniu wolnym od pracy, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem, w przypadku gdy pobyt na budowie trwa co najmniej 10 dni.

Nie było też jasne, czy umożliwienie pracownikom parkowania samochodów służbowych w miejscu zamieszkania generuje dla nich przychód podlegający PIT.

Dowóz do pracy bez podatku

Organ podatkowy wyjaśnił, że jeżeli pracownicy wykonują czynności na podstawie polecenia wyjazdu służbowego i wyjazdy te są podróżą służbową w rozumieniu art. 775 Kodeksu pracy, to uzyskane przez nich świadczenia w postaci nieodpłatnego zapewnienia w ramach tej podróży przejazdu nie stanowią dla nich przychodu.

W konsekwencji od takich świadczeń spółka nie ma obowiązku obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na PIT.

Przychód tylko po spełnieniu warunków

Za przychód pracownika mogą być uznane jedynie świadczenia:

  • które zostały spełnione za zgodą pracownika,
  • spełnione zostały w jego interesie, a nie w interesie pracodawcy i przyniosły mu korzyści w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • korzyść jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.

Parkowanie pod domem nie generuje przychodu

Przejazdy pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby spółki lub innego miejsca wykonywania pracy i z powrotem – służące tylko celom służbowym – nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Pracownik nie uzyskuje więc z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy, a na spółce nie ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

ZAPAMIĘTAJ:

  • Przedsiębiorstwo, które zapewnia pracownikom bezpłatne przejazdy w ramach podróży służbowej, od takich świadczeń nie pobiera zaliczki na PIT.
  • Pracownik nie uzyskuje przychodu w związku z dojazdem służbowym samochodem z miejsca zamieszkania do pracy. Szef nie ma w związku z tym obowiązku poboru zaliczki na podatek.

Sprawdź też:

 

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 maja 2016 r., nr IBPB-2-2/4511-177/16/MZa

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz