Kiedy remont a kiedy ulepszenie środka trwałego

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 22 czerwca 2018
Pytanie:  Żona otrzymała w spadku od rodzica ponad 50% udział w mieszkaniu w 70-letniej kamienicy, do pozostałej części jest jeszcze dwóch właścicieli. Udało nam się porozumieć i podzielić to mieszkanie na 3 mniejsze. W części zony i pozostałych utworzonych mieszkaniach, aby przystosować powierzchnie do zamieszkania trzeba wykonać wiele prac: wymienić drzwi, okna, podłogi, piece kaflowe, instalację elektryczną, doprowadzić wodę i kanalizacje z innych pomieszczeń, wytyczyć łazienkę i kuchnie. Czy to jest remont czy ulepszenie?
Odpowiedź: 

Nakłady w celu doprowadzenia środka trwałego do zdatności do użytku zwiększają wartość początkową środka trwałego.

Środki trwałe ulegają ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji  których koszt przekracza 10.000 zł. Wzrost wartości użytkowej powinien nastąpić w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji (art. 22g ust. 17 ustawy o PIT).

Jeśli natomiast podatnik odtwarza istniejące elementy, choćby na nowsze czy bardziej zaawansowane technicznie, w ramach zwykłego postępu technicznego, to dochodzi do remontu, nie wpływającego na wysokość amortyzacji.

Proszę jednak zauważyć, że remont prowadzony przed przyjęciem lokalu do używania nie stanowi w podatkowym sensie remontu, ani ulepszenia. Środki trwałe muszą być bowiem zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Jest to więc koszt wytworzenia środka trwałego - jeśli bowiem środek ten nie był przed naprawą zdatny do użytku, to wykonane w nim prace są warunkiem przyjęcia  do używania - a więc w istocie nakładami na wytworzenie środka trwałego (art. 22g ust. 4 ustawy o PIT). Tak w mojej ocenie należy potraktować przebudowę lokalu na mniejsze i nakłady na doprowadzenie go do zdatności do użytku.

Nie zmienia to zasady, że po oddaniu do użytkowania przebudowa (a więc również podział mieszkania na mniejsze) stanowi ulepszenie a wymiana (np. okien czy instalacji) stanowi remont.

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz