Organy podatkowe będą publikować wykaz ulg udzielonych w spłacie zobowiązań podatkowych

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 30 stycznia 2018
909a2613dec0a5dd143a8f524ed0facfc6910411-medium

Projekt ustawy o jawności życia publicznego, zakłada podawanie do publicznej wiadomości przez organy podatkowe wykazu ulg udzielonych w spłacie zobowiązań podatkowych. O jakie ulgi chodzi i co będzie zawierał wykaz? Sprawdźmy.

O jakie ulgi chodzi?

Chodzi tutaj o takie ulgi, jak:

  • odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jego zapłaty na raty;
  •  odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
  •  umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

Wykaz ulg będzie zamieszczany w Biuletynie Informacji Publicznej i aktualizowany na koniec każdego kwartału roku podatkowego oraz będzie sporządzony w formie umożliwiającej przeszukiwanie oraz sortowanie informacji w nim zawartych.

Co będzie zawierał wykaz?

Wykaz ulg będzie zawierał:

  • dane podatnika, któremu udzielono ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych;
  • podstawę prawną oraz uzasadnienie jej udzielenia ulgi;
  • wartość ulgi;
  • okres na jaki udzielono ulgi.

W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą ujawniane ich imiona i nazwiska, zaś w przypadku przedsiębiorców – nazwa firmy, siedziba oraz numer NIP – w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą.

Natomiast nie został określony zakres danych dla tych podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a nie mają statusu przedsiębiorców, np. stowarzyszenia. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby ujawnienie tych samych danych, co w przypadku przedsiębiorcy.

W projekcie przewidziano, że aktualizacja będzie następować na koniec każdego kwartału roku podatkowego. Aby nie było wątpliwości należy przyjąć, że ustawodawcy chodzi tutaj o rok kalendarzowy, a nie np. o rok podatkowy w rozumieniu ustawy o CIT, który jak wiadomo może nie pokrywać się z rokiem kalendarzowym.

Opinia eksperta

W uzasadnieniu projektu nie wskazano na motywy, jakimi kierowali się jego autorzy, przewidując podawanie do publicznej wiadomości informacji o udzielonych ulgach podatkowych. Trudno jest wskazać bezpośrednie pozytywne skutki proponowanej regulacji. Podanie do publicznej wiadomości informacji o udzielonych ulgach w spłacie zobowiązań podatkowych ani nie pogorszy, ani nie polepszy sytuacji podatników, którzy je otrzymali, ani też organów podatkowych, które je przyznały.

Można jedynie zakładać, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca dostrzegając, że inny urząd skarbowy znaczenie częściej przyznaje ulgi podatkowe niż jego rodzimy, będzie skory przenieść prowadzenie działalności gospodarczej w inne miejsce. To zaś może spowodować ożywienie gospodarcze na obszarze działania urzędu skarbowego o bardziej liberalnym podejściu do ulg podatkowych.

Upublicznienie danych dotyczących ulg można uznać za narzędzie walki z szerzeniem się domysłów, podejrzeń, co do preferencyjnego traktowania wybranych podatników przez naczelników urzędów skarbowych. O ile takie przypadki rzeczywiście występowały do tej pory, to upublicznienie danych powstrzyma przyznawanie ulg tym podatnikom, którzy pozostają szczególnych relacjach z organami podatkowymi.

Etap legislacyjny: projekt ustawy o jawności życia publicznej z 18 stycznia 2018 r. – przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz