Przepisy nie nakładają na pracodawców obowiązku wprowadzania 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 4 marca 2015
Pytanie:  Nasza firma ma układ zbiorowy pracy. Mamy czteromiesięczny okres rozliczeniowy wpisany do regulaminu pracy. Czy mamy obowiązek wprowadzenia rocznego okresu rozliczeniowego? Czy też możemy tego okresu nie zmieniać? Jeżeli Spółka nie podpisze porozumienia ze związkami zawodowymi  w sprawie wprowadzenia ruchomego czasu pracy na podstawie nowych przepisów to podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej będzie skutkowało pracą w nadgodzinach?
Odpowiedź: 

Nowe przepisy nie nakładają na pracodawców obowiązku wprowadzania 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy. Dają tylko taką możliwość. Zatem, jeżeli ani pracodawca ani związki zawodowe nie są zainteresowane zmianą obecnie obowiązującego okresu rozliczeniowego czasu pracy – nie trzeba nic robić i w firmie nadal może funkcjonować dotychczasowy okres rozliczeniowy.

Ruchomy czas pracy pozwala planować pracownikom pracę w tej samej dobie pracowniczej.

Zatem, podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej, w sytuacji, gdy w firmie nie został wprowadzony ruchomy czas pracy na podstawie porozumienia ze związkami zawodowymi, które działają u danego pracodawcy będzie stanowiło godziny nadliczbowe dobowe w dobie poprzedniej.

Przykładowo, jeżeli pracownik pracuje w danym tygodniu od poniedziałku na I zmianie od 6.00 do 14.00 i zostanie wezwany do pracy we wtorek na godzinę 4.00, to dwie godziny (od 4.00 do 6.00) będą godzinami nadliczbowymi doliczanymi do poniedziałkowej doby pracowniczej tego pracownika, która trwała od 6.00 w poniedziałek do 6.00 we wtorek. Przyjście do pracy w tej samej dobie nie będzie traktowane jako praca nadliczbowa także w sytuacji, gdy do pracownika jest stosowany ruchomy czas pracy na jego pisemny wniosek.

Przykładowo, pracownik chce pracować w poniedziałki od 10.00 do 18.00, a we wtorki od 7.00 do 15.00. Taki wniosek pracownik może złożyć także wtedy, gdy pracodawca nie ma w kwestii ruchomego czasu pracy podpisanego porozumienia ze związkami zawodowymi. Jeżeli pracodawca uwzględni taki wniosek pracownika (nie ma takiego obowiązku, może uwzględnić, ale nie musi), to przyjście pracownika na godz. 7.00 we wtorek nie będzie stanowiło pracy nadliczbowej w dobie poniedziałkowej, mimo, że – co do zasady doba poniedziałkowa kończy się we wtorek o 10.00.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.