Dodatek stażowy a staż absolwencki

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 29 stycznia 2010
Pytanie:  Czy staż absolwencki potwierdzony zaświadczeniem z powiatowego urzędu pracy wliczany jest do stażu przepracowanych lat pracy pracownika? Pracownik ten jest zatrudniony w zakładzie budżetowym na umowę o pracę i wyższy staż pracy uprawniałby go do pobierania dodatku za wieloletnią pracę zgodnie z art. 38.ust.1 ustawy z 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223 poz. 1458)?
Odpowiedź: 

Okres stażu absolwenckiego powinien być uwzględniony w okresach uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę (tzw. stażowego) wypłacanego pracownikom samorządowym.

Zasady wynagradzania pracowników samorządowych, w tym przyznawania dodatków za wieloletnią pracę, zostały uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2009 r. nr 50, poz. 398).

W myśl § 7 ust. 2 przywołanego rozporządzenia dodatek stażowy przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Do okresu pracy uprawniającego pracowników samorządowych do tego dodatku wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, okres pobierania stypendium oraz zasiłku dla bezrobotnych).

Z uwagi na powyższe, w razie przedstawienia przez pracownika zaświadczenia z powiatowego urzędu pracy o odbyciu stażu absolwenckiego, okres odbywania tego stażu i pobierania z tego tytułu stypendium, należy zaliczyć do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego (art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku - tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.).

W przypadku równoległego, dodatkowego zatrudnienia (także u tego samego pracodawcy), prawo do dodatku stażowego ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Przy zatrudnieniu dodatkowym, do stażu pracy, od którego zależy wysokość omawianego dodatku, nie zaliczamy okresu zatrudnienia podstawowego.

Dodajmy, że omawiany składnik wynagrodzenia przysługuje za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy, z powodu choroby albo opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Do kwoty pełnego dodatku stażowego w miesiącu jest uprawniony pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Za okres pobierania wspomnianych świadczeń dodatek ten nie jest, więc ani pomniejszany, ani zawieszany. Pracodawca wypłaca go razem ze świadczeniami chorobowymi i/lub zasiłkiem opiekuńczym.

Tekst opublikowany: 

26 stycznia 2010 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz