Czy co roku trzeba informować pracowników o nietworzeniu ZFŚS?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 16 maja 2009

Pytanie: Nasza firma przekroczyła w grudniu 2008 r. liczbę 25 osób zatrudnionych na etacie i musiałaby tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do końca stycznia 2009 r. zarząd postanowił o nietworzeniu ZFŚS na rok 2009, o czym zostali powiadomieni pracownicy. Czy takie postanowienie powinno być uchwalane co roku i każdorazowo należy informować pracowników? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.

Pytanie: Nasza firma przekroczyła w grudniu 2008 r. liczbę 25 osób zatrudnionych na etacie i musiałaby tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do końca stycznia 2009 r. zarząd postanowił o nietworzeniu ZFŚS na rok 2009, o czym zostali powiadomieni pracownicy. Czy takie postanowienie powinno być uchwalane co roku i każdorazowo należy informować pracowników? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.



Odpowiedź: Jeżeli postanowiliście Państwo, że ZFŚS nie będzie tworzony tylko przez 2009 r. to – o ile nadal nie będziecie chcieli go tworzyć – trzeba będzie wprowadzić analogiczny zapis na 2010 r.

Do końca stycznia danego roku kalendarzowego to pracodawcy mali (zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty) informują o nietworzeniu ZFŚS czy niewypłacaniu świadczenia urlopowego.


Tacy pracodawcy mają wybór, mogą tworzyć albo ZFŚŚ, albo wypłacać świadczenie urlopowe. Z obu obowiązków mogą się jednak zwolnić. Jeżeli nie chcą tworzyć ZFŚŚ ani wypłacać świadczenia urlopowego – informację o tym przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.


Zatrudniacie Państwo więcej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty – zatem obowiązują Państwa inne regulacje. Jeżeli u takiego pracodawcy pracownicy objęci są układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia ZFŚS i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli u takich pracodawców pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia ZFŚS i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania.


A zatem informacja o tym, że firma – mimo zatrudniania powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – nie tworzy ZFŚS powinna znaleźć się:

- w układzie zbiorowym pracy, jeżeli w firmie obowiązuje taki układ albo

- w regulaminie wynagradzania.


Forma takiego ustalenia może być dowolna (z tym że jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie nieutworzenia ZFŚS wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów). Regulamin lub układ zbiorowy pracy może więc przewidywać, że firma w ogóle (bezterminowo) nie będzie tworzyć ZFŚS, może też stanowić, że ZFŚS nie będzie tworzony przez pewien czas, np. przez okres 3 lat, przez okres danego roku kalendarzowego itp.


Jeżeli w obowiązującym w firmie układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania był zapis, że ZFŚS nie jest tworzony na 2009 r. - to zapis ten nie będzie dotyczył siłą rzeczy roku 2010 ani lat następnych.

Jeżeli pracodawca nie będzie chciał tworzyć ZFŚS także w 2010 r. – powinien wprowadzić odpowiedni zapis w regulaminie wynagradzania (lub układzie zbiorowym pracy), a następnie zadbać o to, żeby to postanowienie weszło w życie.


Regulamin wynagradzania (a także zmiany w regulaminie wynagradzania) wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.


Natomiast zmiany do układu wprowadza się w drodze protokołów dodatkowych. Do protokołów dodatkowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące układu zbiorowego pracy, a układ taki wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania.


Podstawa prawna:

- art. 77 2 § 6, art. 2419, art. 24112 Kodeksu pracy,

- art. 3 i 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).


Autor: Monika Frączek, główny specjalista w Departamencie Prawa Pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej


Odpowiedź udzielona: 16 maja 2009 r.
Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz