RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal środa, 17 września 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna » Spółki osobowe » Firma
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
16.07.2011

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej

Pytanie: Czy w świetle art. 61 § 1 ustawy Kodeks cywilny wspólnik spółki jawnej (jest ich trzech) może wystąpić z tej spółki 1 września 2011 r.? Jeżeli tak, to jaką datę powinien mieć jego wniosek o wystąpieniu.
Czy zaznaczenie, że z datą 1 września 2011 r. oznacza, że ostatnim dniem jego uczestnictwa w spółce był 31 sierpnia 2011 r.?
Co oznacza, że, cytuję art. 61 „wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego”?
Wspólnik spółki jawnej może wystąpić ze spółki za porozumieniem z pozostałymi wspólnikami (poprzez zmianę umowy spółki), przez zbycie praw i obowiązków w spółce innej osobie (art. 10 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: ksh) bądź w drodze wypowiedzenia umowy.

Aby przeczytać całą odpowiedź zaloguj się lub zarejestruj
Pamiętaj! Jeśli potrzebujesz odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je ekspertowi. Otrzymasz szybką odpowiedź popartą podstawą prawną.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem konta Premium Portalu FK?

Tylko w Portalu FK:

  • filmy szkoleniowe dotyczące najbardziej popularnych tematów w księgowości (np.: podatków dochodowych, VAT, rachunkowości), prowadzone przez uznanych ekspertów.
  • informacje o planowanych i aktualnych zmianach przepisów księgowo-podatkowych,
  • wiarygodne interpretacje zmian przygotowane przez zaufanych ekspertów,
  • możliwość indywidualnej konsultacji z ekspertem,
  • mnóstwo wzorów dokumentów, m.in.: deklaracje i formularze do ZUS i dokumenty związane z kontrolą Urzędu Skarbowego...

Możesz wykupić też jednorazowy dostęp do tego artykułu przez:

SMS      lub      Zapłac on-line

Porady o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.