Wypłata środków z PPK bez rezygnacji z uczestnictwa w programie – czy jest możliwa

Dodano: 16 listopada 2023
Wypłata środków z PPK bez rezygnacji z uczestnictwa w programie – czy jest możliwa

Wiele osób zakłada, że aby wypłacić środki z PPK przed 60. rokiem życia, należy złożyć rezygnację z uczestniczenia w programie. Sprawdź, czy można wypłacić środki (dokonać zwrotu) i nadal korzystać z wpłat pracodawcy i dopłat państwa.

Założeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) jest poprawa sytuacji finansowej przyszłych emerytów. Dlatego program promuje przede wszystkim oszczędzanie długoterminowe, z myślą o czasie po zakończeniu kariery zawodowej.

W PPK istnieje jednak także możliwość wypłaty zgromadzonych środków w każdym momencie na dowolny cel. Jeśli zrobimy to przed 60. rokiem życia, nazywamy to zwrotem. Taki zwrot można najczęściej zrobić jedną dyspozycją na swoim rachunku PPK, prowadzonym przez instytucję finansową. Pieniądze z PPK są wówczas przelewane na rachunek osobisty uczestnika programu. Zwrot obejmuje całość zgromadzonych środków – nie można wypłacić ich w części. Nie ma limitów, jeśli chodzi o zwroty – można ich dokonywać tak często, jak się potrzebuje. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zwrot środków wiąże się z pewnymi potrąceniami.

Aby dokonać zwrotu i wypłacić pieniądze z PPK przed 60. rokiem życia, nie trzeba składać rezygnacji z uczestnictwa w programie.

Można wypłacić pieniądze i nadal korzystać z wpłat pracodawcy i dopłat państwa, zbierając kolejne środki na emeryturę lub inny, bliższy cel. Jeśli uczestnik złoży rezygnację, nie otrzyma tych pieniędzy. Należy zatem zastanowić się, czy warto składać deklarację o rezygnacji. Jeśli została ona już złożona, zawsze można wrócić do oszczędzania w programie. Wystarczy jeden wniosek, złożony pracodawcy.

Źródło:

www.mojeppk.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz