Do kiedy złożyć oświadczenie o zawartych umowach o prowadzenie PPK

Dodano: 9 lutego 2024
Do kiedy złożyć oświadczenie o zawartych umowach o prowadzenie PPK

Oświadczenie o zawartych umowach o prowadzenie PPK składa pracownik, który zmienił pracodawcę, a jest już uczestnikiem PPK (tzn. został zapisany do PPK u poprzedniego pracodawcy, czyli jest dla niego już prowadzony rachunek/rachunki PPK). Sprawdź, ile czasu jest na dopełnienie wspomnianej formalności.

Złożenie oświadczenia o zawartych umowach o prowadzenie PPK nowemu pracodawcy,  skutkuje tym, że zadba on o to, aby dotychczasowe oszczędności pracownika zgromadzone na wcześniej otworzonych rachunkach (u wcześniejszych pracodawców) trafiły na jego nowy rachunek PPK. Nowy rachunek PPK jest prowadzony przez instytucję, z którą umowę o zarządzanie i umowę o prowadzenie PPK zawarł aktualny pracodawca.

Złożenie takiego oświadczenia leży w interesie majątkowym uczestnika PPK, ponieważ skumulowanie środków na jednym rachunku zwiększa efektywność zarządzania aktywami funduszu zdefiniowanej daty

Termin na złożenie oświadczenia nowemu pracodawcy

Oświadczenie należy złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika przez nowego pracodawcę. Termin ten jest określony w ustawie o PPK (art. 19 ust. 1).  W przypadku złożenia oświadczenia pracodawcy po upływie terminu 7 dni, podmiot zatrudniający powinien poinformować uczestnika PPK o bezskuteczności takiego oświadczenia.

Co się dzieje po złożeniu oświadczenia

Po skutecznym złożeniu omawianego oświadczenia przez pracownika, pracodawca rozpocznie opisane w tym przepisie działania, dzięki którym – za pośrednictwem instytucji finansowej prowadzącej u niego PPK – nastąpi transfer środków ze wskazanego/wskazanych przez uczestnika rachunku/rachunków na rachunek PPK utworzony w instytucji finansowej, z którą nowy pracodawca ma zawartą umowę o zarządzanie PPK. Oczywiście pracownik może nie wyrazić zgody na taki transfer.

Warto też dodać, że uczestnik PPK, który ma więcej niż jeden rachunek PPK, może samodzielnie – jeśli tylko tak zdecyduje - dokonywać transferu środków między tymi rachunkami, składając odpowiednie dyspozycje instytucji finansowej.

Takich wypłat transferowych  pracownik może dokonywać, według własnego uznania i w wybranych przez siebie terminach.

Źródło:

www.mojeppk.pl

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz