Informacja do ubezpieczenia wypadkowego (ZUS IWA) do 31 stycznia

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 31 stycznia 2024
Informacja do ubezpieczenia wypadkowego (ZUS IWA) do 31 stycznia

Do 31 stycznia część płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za 2023 rok. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika. Na jej podstawie ZUS będzie mógł ustalić płatnikowi składek indywidualną stopę procentową składki na ubezpieczenie, o którym mowa – obowiązującą w nowym roku składkowym (od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.). Sprawdź, którzy pracodawcy składają ZUS IWA.

Korzyści 

Z tekstu dowiesz się:

  • Którzy pracodawcy muszą złożyć ZUS IWA za 2023 rok
  • Czy w ZUS IWA uwzględnia się zleceniobiorców
  • Czy w ZUS IWA uwzględnia się pracowników młodocianych
  • Co ze składką wypadkową płatników, którzy nie przekazują do ZUS formularza ZUS IWA

Pobierz formularz ZUS IWA

Przeczytaj także:

Kontrola ZUS i błędnie naliczona składka wypadkowa – sprawdź księgowania

Informację ZUS IWA za 2023 rok muszą złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2024 roku byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek. Chodzi o ubezpieczenie wypadkowe. A obowiązek ten mają płatnicy, którzy zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych i 31 grudnia 2023 r. byli wpisani do rejestru REGON.

ZUS IWA – co musi zawierać

Dokument ZUS IWA powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych oraz liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, w roku, za który jest składana IWA, czyli w 2023 r.

W informacji ZUS IWA należy uwzględnić wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu przynajmniej przez jeden dzień podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu. Należy więc zliczać wszystkie takie osoby niezależnie czy są pracownikami, zleceniobiorcami czy też pracownikami młodocianymi.

Na podstawie tych danych ZUS ustali wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Płatnicy, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki.

Ubezpieczenie wypadkowe – pozostali płatnicy

Pozostali płatnicy samodzielnie, zgodnie ze swoim kodem PKD, ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wysokość składki jest zróżnicowana zależnie od stopnia ryzyka określanego dla rodzaju prowadzonej działalności. Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

Autor:

Redakcja Portalu FK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz