Przeprowadzenie szkolenia bhp pracowników na podstawie umowy o dzieło

Data publikacji: 2007-05-01


Pytanie: Moja firma zamierza przeprowadzić szkolenia BHP pracowników. W tym celu zamierza podpisać z osobą fizyczną (posiadającą wymagane uprawnienia) umowę cywilnoprawną. Czy powinna to być umowa zlecenia, czy umowa o dzieło? – pyta kadrowa z Warszawy.


Odpowiedź: Moim zdaniem właściwe będzie zawarcie umowy o dzieło.


Przypominam, że w myśl art. 627 Kodeksu cywilnego, dalej kc., podpisując umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Natomiast podpisując umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (art. 734 kc.).


W przypadku przeprowadzenia szkolenia w zakresie bhp odpowiedniejsze będzie zawarcie umowy o dzieło (przeprowadzenie szkolenia bhp, wygłoszenie wykładów w zakresie bhp, przeprowadzenia egzaminu itp., czyli wykonanie określonego dzieła).


Podstawa prawna: art. 627, art. 734 Kodeksu cywilnego


Autor: Waldemar Klucha, doradca w zakresie prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 6 lutego 2007 r.

Najnowsze porady

wiper-pixel