Czy pracodawca musi wydzielić pomieszczenie na palarnię?

Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Dodano: 22 lutego 2007
Pytanie:  Czy pracodawca musi wydzielić pomieszczenie na palarnię? Jeżeli tak, to jakie parametry musi spełniać pomieszczenie wydzielone na ten cel? Proszę o podanie podstawy prawnej - pisze księgowa.
Odpowiedź: 

Tak, pracodawca powinien wydzielić pomieszczenie na palarnię.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. nr 10, poz. 55 z późn. zm.), zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi m.in. w pomieszczeniach zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej.

Zgodnie z § 40 ust. 1 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650), palenie tytoniu w zakładach pracy jest dozwolone wyłącznie w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach (palarniach) wyposażonych w dostateczną liczbę popielniczek.

Dalsze zapisy tego załącznika do rozporządzenia MPiPS określają wymagania, jakie powinno spełniać pomieszczenie palarni.

Palarnie powinny być usytuowane w sposób nienarażający osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego.

W palarni powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni podłogi na każdego pracownika najliczniejszej zmiany korzystającego z tego pomieszczenia, z tym jednak, że powierzchnia poszczególnych pomieszczeń przeznaczonych na palarnię nie powinna być mniejsza niż 4 m2. W palarni należy zapewnić przynajmniej dziesięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny.
- ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. nr 10, poz. 55 z późn. zm.),
- § 40, § 41, § 42 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).
Tekst opublikowany: 

22 lutego 2007 r.

Waldemar Klucha

Autor: Waldemar Klucha

Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.