Czy za święto przypadające 1 listopada br. przysługuje dzień wolny od pracy?

Autor: Tomasz Jankowski

Dodano: 10 listopada 2008
Pytanie:  Czy za święto przypadające 1 listopada br. przysługuje dzień wolny od pracy? Sp. z o.o. pracuje od poniedziałku do piątku 8 godzin dziennie.
Odpowiedź: 

Za święto przypadające 1 listopada br. pracownikom przysługuje inny dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego.

Proszę zauważyć, że święto przypadające w innym dniu niż niedziela powoduje konsekwencje w postaci obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli zatem w listopadzie 2008 r. święto przypada zarówno 1., jak i 11., to wymiar czasu pracy należy obniżyć w sumie o 16 godzin, tj. 2 dni. Obniżenie wymiaru spowoduje, że pracodawca zobowiązany będzie udzielić pracownikom innego dnia wolnego od pracy.

Jak obliczyć nominalny wymiar czasu pracy w listopadzie 2008 r.?

Przepisy Kodeksu pracy precyzyjnie definiują, jak należy obliczać wymiar czasu pracy. Mianowicie, należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, następnie dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego (przypadających od poniedziałku do piątku) i odjąć (ewentualnie) święta przypadające w okresie rozliczeniowym.

Zakładając jednomiesięczny okres rozliczeniowy, w listopadzie 2008r. wymiar czasu pracy należy obliczyć w następujący sposób:

(40 × 4) – (2 × 8)= 144 godziny, co w sumie daje 18 dni pracy.

Z obliczenia wynika, że nie wystąpiły dni „wystające” poza pełne tygodnie, a zarazem wystąpiły dwa święta, które obniżyły wymiar.

Zatem w listopadzie 2008 r. wymiar czasu pracy wynosi 18 dni, 144 godziny. Z pytania wynika, że pracownicy są zatrudnieni od poniedziałku do piątku, wobec czego pracodawca, aby zaplanować pracę zgodnie z obliczonym wymiarem, powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny od pracy. Zakładając, że w firmie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy – ten dzień wolny powinien być wyznaczony najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego.

Niedopuszczalne jest, aby dzień wolny za święto był udzielany pracownikom poza okresem rozliczeniowym.

Poinformowanie pracowników o dniu wolnym udzielonym za święto

Ponieważ obniżenie wymiaru z tytułu święta powoduje wiele wątpliwości po stronie pracowników, warto zadbać o wcześniejsze poinformowanie pracowników o dniu wolnym udzielonym za przypadające święto. Pracodawca powinien przekazać pracownikom informację w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy, dbając o to, aby pracownicy mogli z tą informacją się zapoznać (np. poprzez tablicę ogłoszeń, informację w e-mailu do wszystkich pracowników, czy też komunikat w sieci wewnętrznej – intranecie).

Jak zaznaczyć w ewidencji czasu pracy dzień wolny za święto?

Pracodawca powinien ewidencjonować czas pracy do celów prawidłowego ustalenia wynagrodzenia. W związku z tym dzień wolny udzielony za święto należy zaewidencjonować jako dzień z wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Co w sytuacji, gdy pracownik świadczył pracę w dniu wolnym z tytułu święta

Przykładowo pracodawca wyznaczył dzień wolny za święto na 10 listopada, w tym dniu zaś jeden z pracowników świadczył pracę przez 4 godziny.

Przede wszystkim wskazać należy, że dopuszczalność takiej pracy jest uwarunkowana albo szczególnymi potrzebami pracodawcy albo koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej.

Spełnienie jednej z tych przesłanek uprawnia dopiero pracodawcę do zatrudnienia pracownika w dniu wolnym udzielonym za święto.

Pracę w tym dniu należy zakwalifikować jako pracę w godzinach nadliczbowych. W przykładzie pracownik przepracuje wobec tego 148 godzin i 19 dni. W związku z tym należy pracownikowi udzielić innego dnia wolnego od pracy, aby zapewnić przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy, zgodnie z art. 1513 Kodeksu pracy.

Zgodnie z interpretacją Państwowej Inspekcji Pracy, jeżeli udzielenie dnia wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych spowoduje, że pracownik nie wypracuje nominalnego wymiaru czasu pracy (jak w podanym przykładzie – udzielenie innego dnia wolnego z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w dniu wolnym od pracy spowoduje, że w sumie pracownik przepracuje faktycznie 140 godzin), za godziny brakujące do nominalnego wymiaru – należy zapłacić wynagrodzenie tak jak za przestój (tj. wynagrodzenie określone stawką godzinową lub miesięczną).

Na marginesie dodać należy, że niezapewnienie dnia wolnego z tytułu święta w dniu 1 listopada spowoduje, że pracodawca jest narażony na zarzut wykroczenia przeciwko prawom pracownika poprzez naruszenie przepisów o czasie pracy.

Tekst opublikowany: 

30 października 2008 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.