Zmiana treści rozporządzeń w zakresie cen transferowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 17 marca 2022
Zmiana treści rozporządzeń w zakresie cen transferowych

Obowiązują już rozporządzenia MF zmieniające przepisy wykonawcze w sprawie cen transferowych w zakresie PIT oraz CIT. Nowe regulacje mają związek ze zmianami w ustawach o podatku dochodowym wprowadzonych przez Polski Ład.

Zmiany dotyczą odpowiednio przepisów rozporządzeń Ministra Finansów z 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 870) oraz z 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1444).

Uzasadnienie nowelizacji przepisów

Zostały one podyktowane wprowadzeniem Polskiego Ładu, a konkretnie zmian w podatkach dokonanych mocą ustawy z  29 października o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105),  z których większość weszła w życie 1 stycznia 2022 r. W ramach nowych rozwiązań zmieniono m.in. niektóre przepisy ustaw o PIT oraz CIT w zakresie cen transferowych. W szczególności dotyczy to wprowadzenia zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanych objętych porozumieniem podatkowym oraz porozumieniem inwestycyjnym. W związku z tym zaszła konieczność nowelizacji przepisów wykonawczych w tym zakresie, tj. wskazanych wcześniej rozporządzeń Ministra Finansów.

Modyfikacja tych rozporządzeń ma na celu dostosowanie ich treści do zmienionych w związku z Polskim Ładem przepisów ustawy o PIT i ustawy o CIT.

Istota wprowadzonych zmian

Dotychczas normujące te kwestie przepisy wskazanych rozporządzeń (tj. § 8 ust. 3 rozporządzenia w zakresie PIT i § 8 ust. 3 rozporządzenia w zakresie CIT) dotyczyły transakcji kontrolowanej obejmującej przeniesienie trudnych do wyceny wartości niematerialnych objętej uprzednim porozumieniem cenowym. Po modyfikacji – w ślad za ustawą nowelizującą – m.in. rozszerzono zakres tych przepisów o porozumienie inwestycyjne oraz porozumienie podatkowe. Rozporządzenia zmieniające, o których mowa, weszły w życie 5 marca 2022 r. (tj. z dniem następującym po dniu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz