Udział kontrahentów w imprezie branżowej to reprezentacja

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 14 kwietnia 2016

Wydatki związane z uczestnictwem pracowników w imprezach branżowych mogą być uznane za pośrednie koszty działalności gospodarczej. Co innego, jeśli w spotkaniu biorą udział przedstawiciele lokalnych władz i kontrahenci.

W przypadku udziału w spotkaniu z okazji święta branżowego, zaproszonych gości m.in. przedstawicieli władz oraz kontrahentów, wydatki na organizację imprezy w części proporcjonalnie przypadającej na te osoby nie stanowią kosztów podatkowych – takie wnioski płyną z wyroku NSA (sygn. akt II FSK 3956/13).

Impreza branżowa, w której uczestniczą pracownicy, będzie kosztem

Spółka z branży górniczo-energetycznej organizowała Dzień Górnika i Dzień Elektryka. W imprezach brali udział pracownicy, przedstawiciele władz i społeczności lokalnych oraz firm współpracujących ze spółką.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na organizację tradycyjnej imprezy branżowej.

Organ podatkowy uznał, że tylko wydatki w części przypadającej na pracowników i emerytów, jeśli nie noszą znamion wystawności, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Udział w imprezie osób współpracujących to reprezentacja

Natomiast w przypadku udziału w spotkaniu z okazji święta branżowego, zaproszonych gości m.in. przedstawicieli władz oraz kontrahentów, wydatki na organizację imprezy w części proporcjonalnie przypadającej na te osoby nie stanowią kosztów podatkowych. Spotkania z tymi osobami mają charakter oficjalny, kształtują wizerunek firmy, powodujący pozytywne postrzeganie przedsiębiorcy i jako wydatki reprezentacyjne, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Tego samego zdania był WSA w Łodzi. Koszty udziału zaproszonych gości w imprezach branżowych, w ramach których organizowane są np. uroczyste akademie, festyny, koncerty, nie pozostają w związku z przychodami spółki. Zapraszanie gości na takie imprezy ma na celu wykreowanie dobrego wizerunku przedsiębiorstwa, a wydatki ponoszone na taki cel to koszty reprezentacji.

Stanowisko to podtrzymał NSA, do którego sprawa ostatecznie trafiła.

Warto zapamiętać

  • Do kosztów podatkowych można zaliczyć tylko wydatki na organizację świąt branżowych w części przypadającej na pracowników i emerytów, o ile nie noszą znamion wystawności.
  • Wydatki ponoszone przez spółkę w części przypadającej na zaproszonych gości m.in. przedstawicieli władz i społeczności lokalnych oraz przedstawicieli firm współpracujących ze spółką mają charakter oficjalny, kształtują wizerunek firmy, powodujący pozytywne postrzeganie przedsiębiorcy przez osoby zewnętrzne. Są to wydatki reprezentacyjne, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Sprawdź też inne wyjaśnienia dotyczące kosztów uzyskania przychodów:

Wyrok NSA z 4 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 3956/13

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.