Sprawdź, na jakich formularzach rozliczyć podatek CFC za 2022 rok

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 22 września 2023
Sprawdź, na jakich formularzach rozliczyć podatek CFC za 2022 rok

Zbliża się termin rozliczenia dochodów uzyskiwanych z zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC). Zobacz, na kim spoczywają obowiązki w tym zakresie, przy użyciu jakich formularzy, a także do kiedy należy się z nich wywiązać.

Wkrótce upłynie termin na wypełnienie przez niektórych podatników obowiązków wynikających z przepisów dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych (ang. Controlled Foreign Company – CFC). Takimi spółkami CFC są zagraniczne podmioty, w których polski rezydent podatkowy – samodzielnie lub wspólnie z innymi krajowymi rezydentami – uczestniczy w  określonym stopniu w zysku lub kapitale, względnie dysponuje w nich prawem głosu albo sprawuje nad nimi faktyczną kontrolę. Celem tych przepisów jest przeciwdziałanie szkodliwej konkurencji podatkowej ze strony państw stosujących preferencyjne stawki opodatkowania, w tym przede wszystkim tzw. rajów podatkowych.

Na ich podstawie krajowi podatnicy „kontrolujący” w powyższy sposób zagraniczne jednostki kontrolowane mogą być zobligowani do obliczenia i wpłacenia należnego podatku od tych podmiotów, a także powinny wywiązać się z obowiązków sprawozdawczych w tym zakresie. Mianowicie zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej, jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, należy złożyć w terminie do 30 września roku następującego po roku podatkowym objętym zeznaniem – odrębnie dla każdej zagranicznej spółki kontrolowanej, w której polski podatnik sprawuje kontrolę. W treści  obowiązujących w tym zakresie regulacji jest bowiem mowa o tym, że ww. obowiązków należy dopełnić „do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego” (art. 45 ust. 1aa ustawy o PIT i art. 27 ust. 2a ustawy o CIT).

Przy czym podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają w tym celu PIT-CFC, natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych – CIT-CFC. W tym samym terminie (tj. do 30 września) trzeba dokonać wpłaty należnego 19% podatku od dochodów zagranicznych jednostek kontrolowanych.

Ponieważ 30 września przypada w tym roku w sobotę, ostatecznym terminem na złożenie zeznania PIT-CFC lub CIT-CFC za 2022 rok, a także na wpłatę należnego podatku od zagranicznych jednostek kontrolowanych za wspomniany okres rozliczeniowy – jest 2 października 2023 r. (poniedziałek).

W tym miejscu należy podkreślić, że aktualnie pod kątem wskazanych rozliczeń obowiązują formularze w wersjach PIT-CFC(4) i CIT-CFC(4). Ministerstwo Finansów przygotowało jednak nowe wzory wspomnianych formularzy, tj. PIT-CFC (5) oraz  CIT-CFC (5). Jak tłumaczy resort, zmiany wprowadzone w wymienionych  formularzach, dotyczących dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, wynikają przede wszystkim ze zmian wprowadzonych ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład  3.0). Ustawą tą m.in. zmienione zostały art. 30 ust. 3a ustawy o PIT i art. 24a ust. 3a ustawy CIT, w wyniku czego nastąpiła zmiana w kryteriach kwalifikacji do uznania zagranicznej jednostki za zagraniczną jednostkę kontrolowaną. W świetle informacji przekazanej przez MF, nowe wzory będą miały zastosowanie dopiero do dokonywanych rozliczeń podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, za rok podatkowy tej jednostki, który rozpoczął się po 31 grudnia 2022 r. Z tego wynika, że rozliczenia za 2022 rok będą dokonywane jeszcze na dotychczasowych formularzach.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz