Przepisy dotyczące społecznych agencji najmu już obowiązują

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 26 lipca 2021
Przepisy dotyczące społecznych agencji najmu już obowiązują

Zmiany w prawie dotyczące społecznych agencji najmu (SAN) spowodowały również modyfikację przepisów podatkowych. Stosowne regulacje w tym zakresie pojawiły się zarówno na gruncie przepisów o podatku dochodowym, jak i VAT.

Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy będące podstawą do tworzenia i funkcjonowania tzw. społecznych agencji najmu (SAN). Pozwala na to ustawa z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest m.in. złagodzenie niekorzystnego wpływu epidemii COVID-19 na rynek najmu mieszkań. Społeczne agencje najmu zostały pomyślane – na wzór rozwiązań funkcjonujących już od dłuższego czasu w Europie Zachodniej – jako podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych.

Jak przekonuje rząd, dzięki gwarancji terminowego uiszczania czynszu, stabilnego użytkowania i utrzymania mieszkań w dobrym stanie technicznym oraz zwolnieniom podatkowym dla właścicieli z tytułu umowy z SAN, podmioty te będą mogły wydzierżawiać mieszkania poniżej stawek rynkowych. Pozwoli im to na wynajmowanie tych mieszkań osobom, które znajdują się w trudniejszej sytuacji życiowej i nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania.

Nowe zwolnienia w podatku dochodowym

Wprowadzeniu nowych regulacji w tym zakresie towarzyszą zmiany w przepisach podatkowych. Mianowicie na podstawie wskazanej wcześniej nowelizacji, do ustaw o podatku dochodowym wprowadzono nowe zwolnienie przedmiotowe. W świetle dodanych (1 lipca 2021 r.) art. 21 ust. 1 pkt 131a ustawy o PIT  i art. 17 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT – wolne od podatku dochodowego są przychody z dzierżawy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych społecznym agencjom najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Podobne rozwiązanie przewidziano dla podatników rozliczających się ryczałtem.

Ponadto zwolnieniu będą podlegać również dochody społecznych agencji najmu (SAN) uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Stanowi o tym znowelizowany art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.

Począwszy od 23 lipca br. tego rodzaju jednostki będą więc korzystać ze zwolnienia w omawianym zakresie na takich samych zasadach jak np. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, czy towarzystwa budownictwa społecznego (TBS).

Nowelizacja ustawy o VAT

Wskazana na wstępie ustawa nowelizująca wprowadziła również zmiany w przepisach o VAT. Mianowicie na podstawie zmodyfikowanego art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, dzierżawa nieruchomości na rzecz SAN będzie zwolniona od tego podatku.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz