Obowiązki sprawozdawcze podatników do 31 marca

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 marca 2023
Obowiązki sprawozdawcze podatników do 31 marca

Pomimo tego, że termin na złożenie zeznań podatkowych CIT za poprzedni rok, ustawowo przypadający na koniec marca, został przesunięty na 30 czerwca br., podatnicy nie powinni zapominać o innych ważnych obowiązkach sprawozdawczych za 2022 rok i poprzedzający, z których powinni wywiązać się do 31 marca br. 

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Kto musi przekazać fiskusowi informację IFT-2R za 2022 rok

Jakie podmioty sporządzają lokalną i grupową dokumentację cen transferowych

Dla których informacji TPR obowiązuje 31 marca jako termin ich złożenia

Jakie informacje muszą złożyć spółki nieruchomościowe, a jakie ich wspólnicy

Informacje IFT-2R

Z końcem marca 2023 roku upływa m.in. termin na przekazanie urzędowi skarbowemu oraz podatnikom CIT będącym nierezydentami (tj. niemającym siedziby lub zarządu na terytorium Polski) informacji o wysokości uzyskanego przychodu (dochodu) IFT-2R za 2022 rok. Informacje te przekazuje się wspomnianym podmiotom zasadniczo do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym. Wyjątek dotyczy przypadków, gdy podatnik zaprzestał działalności (wówczas powinien to zrobić do dnia jej zaprzestania).

Dokumenty w zakresie cen transferowych

Podmioty dokonujące transakcji z podmiotami powiązanymi lub podmiotami mającymi siedzibę lub zarząd w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, muszą sporządzać tzw. lokalną dokumentację cen transferowych (Local File) w zakresie tego rodzaju operacji przekraczających ustawowe limity (które wynoszą odpowiednio 10.000.000 zł  – dla transakcji towarowych i finansowych oraz 2.000.000 zł – dla transakcji usługowych bądź innych niż wcześniej wymienione). Informacje w zakresie transakcji objętych tym obowiązkiem, czyli TPR (ang. „Transfer Pricing Reporting”) trzeba przekazywać fiskusowi.

W wyniku zmian w przepisach (wprowadzonych m.in. w związku z pandemią COVID-19), 31 marca 2023 r. przypada dla takich podmiotów termin na:

  • przekazanie (drogą elektroniczną) Szefowi KAS informacji o cenach transferowych TPR-C: – której termin złożenia upłynął 31 grudnia  2022 roku,
  • złożenie (drogą elektroniczną) urzędowi skarbowemu oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – którego termin złożenia upłynął 31 grudnia 2022 r. roku

Z kolei obowiązki w zakresie grupowej dokumentacji cen transferowych (tzw. Master File). ciążą podatnikach zobowiązanych do sporządzenia dokumentacji lokalnej, należących do grupy podmiotów powiązanych, dla której sporządzane jest skonsolidowane sprawozdanie finansowe i której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednich roku obrotowym kwotę 200.000.000 zł. Ich również dotyczyły zmiany (przesunięcia) terminów odnośnie do składania tego rodzaju dokumentacji.

Do 31 marca 2023 r. dokumentację „Master File” za 2021 rok muszą przekazać podatnicy, których rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2021 r.

Wydłużono natomiast termin na złożenie informacji o umowach zawartych z nierezydentami ORD-U. Podatnicy, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, taki dokument za 2022 rok będą mogli przekazać właściwemu urzędowi skarbowemu do 30 listopada 2023 r.

Obowiązki spółek nieruchomościowych

Termin 31 marca 2024 r. jest również wiążący dla spółek nieruchomościowych, które do tego dnia powinny przekazać (drogą elektroniczną) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informację o niektórych podmiotach posiadających udziały (akcje) w danej spółce – CIT-N1 (PIT-N1) za 2022 rok. Dotyczy on tego rodzaju jednostek mających rok podatkowy lub rok obrotowy pokrywający z rokiem kalendarzowym. Informację tę przekazuje się bowiem do końca 3 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki, a w przypadku gdy spółka nie jest podatnikiem CIT – do końca 3 miesiąca następującego po zakończeniu roku obrotowego.

Analogiczny obowiązek dotyczy podatników będących wspólnikami takich spółek – m.in. mających w nich udziały (akcje) dające co najmniej 5% praw głosu – którzy w podanym terminie muszą złożyć w urzędzie skarbowym informację o CIT-N2 (PIT-N2) za 2022 rok – o prawach do spółki nieruchomościowej oraz o podmiotach pośredniczących.

Przedsiębiorcy nie powinni również zapominać o upływającym 31 marca 2023 r. terminie na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2022 rok – w przypadku jednostek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym,
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz