Wkrótce zmiana przepisów dotyczących zgłoszeń INTRASTAT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 sierpnia 2021
Wkrótce zmiana przepisów dotyczących zgłoszeń INTRASTAT

Ministerstwo finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia MF w sprawie zgłoszeń INTRASTAT. Jego celem jest dostosowanie obowiązujących w tym zakresie regulacji do zmian w przepisach na poziomie ustawowym. Autorzy zmian chcą też wyeliminować problemy interpretacyjne, które pojawiają się na gruncie aktualnie obowiązujących rozwiązań regulujących dokonywanie takich zgłoszeń.

Nowe rozporządzenie MF w sprawie zgłoszeń INTRASTAT, którego projekt przygotowali eksperci rządowi, ma zastąpić dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie ministra finansów z 15 listopada 2016 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 426).  W projektowanych regulacjach określono:

  • szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania zgłoszeń INTRASTAT i korekt tych zgłoszeń oraz przypadki, gdy dokonanie zgłoszenia INTRASTAT lub korekty tego zgłoszenia nie jest wymagane;
  • wymogi, jakie powinno spełniać zgłoszenie INTRASTAT oraz korekta tego zgłoszenia;
  • szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania upomnień oraz szczegółowy tryb dokonywania wezwań;
  • właściwość miejscową organów celnych w sprawach dotyczących zgłoszeń INTRASTAT i ich korekty.

Uzasadnienie projektu rozporządzenia

Opracowanie nowych regulacji w tym zakresie ma związek z wejściem w życie ustawy z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 802), co nastąpiło 1 czerwca br. Na jej podstawie m.in. zmieniły się w prawie celnym zasady ustalania progów statystycznych obowiązujących w danym roku sprawozdawczym oraz sposób informowania osób zobowiązanych o wysokości tych progów. Nowelizacja sprawiła, że konieczne stało się dostosowanie przepisów wykonawczych do niej, w tym także dotyczących dokonywania omawianych zgłoszeń. 

Istota zaproponowanych zmian

Najbardziej istotną zmianą w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów jest rozszerzenie obowiązku podawania danych kraju pochodzenia także w zgłoszeniach INTRASTAT w wywozie (obecnie wymóg ten istnieje tylko w przypadku składania INTRASTAT w przywozie). Wskazany obowiązek wynika z treści rozporządzenia w sprawie statystyki, które od 1 stycznia 2022 r. wprowadza wymóg podawania kraju pochodzenia towarów wykazywanych w zgłoszeniach INTRASTAT w wywozie.

Pozostałe zmiany w dużej części są powtórzeniem zapisów obecnych w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu MF dotyczącym omawianych zgłoszeń. Część regulacji została przeniesiona wprost z tego rozporządzenia, część zaś została dostosowana lub uzupełniona. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, niektóre zmiany mają na celu ułatwienie zrozumienia przez osoby zobowiązane zasad sporządzania tego rodzaju dokumentów i uniknięcie licznych błędów pojawiających się w zgłoszeniach (np. dotyczących towarów stanowiących części składowe zakładów przemysłowych).

Z treści projektu wynika, że organem celnym właściwym miejscowo w sprawach zgłoszeń INTRASTAT i ich korekty, w tym w sprawach wezwań, upomnień i postępowań w sprawie kary pieniężnej, tak jak do tej pory będzie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Nowe rozporządzenie MF ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia  jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 12 lipca 2021 r.) rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zgłoszeń INTRASTAT.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.