Poznaj wyjaśnienia MF w zakresie stosowania e-SAD do niektórych wyrobów

Dodano: 18 marca 2024
  Poznaj wyjaśnienia MF w zakresie stosowania e-SAD do niektórych wyrobów

Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia w zakresie stosowania e-SAD w przypadku przemieszczania wyrobów nieakcyzowych zawierających w swoim składzie całkowicie skażony alkohol etylowy.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czym jest tzw. e-SAD
  • Czy zawsze trzeba go stosować w razie przemieszczania wyrobów nieakcyzowych zawierających w swoim składzie całkowicie skażony alkohol etylowy
  • O jakie popularne produkty chodzi
  • Jakie stanowisko w tej kwestii  zajmuje Komisja Europejska

Sprawdź też:

MF chce zmiany definicji wyrobów nowatorskich

Od 20 maja wszystkie wyroby tytoniowe w systemie Track&Trace

Od 12 stycznia kolejne towary z obowiązkiem zgłaszania do SENT

Obowiązki związane z przemieszczaniem wina przez drobnych producentów – wyjaśnienia MF

W związku z licznymi wątpliwościami i wystąpieniami podatników co do obowiązku stosowania elektronicznego uproszczonego dokumentu administracyjnego (e-SAD) w przypadku przemieszczania w obrocie wewnątrzwspólnotowym wyrobów nieakcyzowych zawierających całkowicie skażony alkohol etylowy (m.in. płyny do spryskiwaczy szyb samochodowych, płyny do dezynfekcji rąk itp.) Ministerstwo Finansów poinformowało, co następuje.

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W przypadku wyrobów nieakcyzowych, kyóre zawierają w swoim składzie alkohol etylowy o mocy objętościowej powyżej 1,2%, całkowicie skażony zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 3199/931), nie jest wymagane przemieszczanie w obrocie wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w Systemie EMCS na podstawie dokumentu e-SAD (albo dokumentu zastępującego e-SAD, jeżeli System EMCS jest niedostępny).

Stanowisko Komisji Europejskiej

Powyższe stanowisko potwierdziła Komisja Europejska, wskazując że państwa członkowskie zwalniają z podatku akcyzowego skażony alkohol etylowy, który jest zawarty w wyrobie nieprzeznaczonym do spożycia przez ludzi w rozumieniu art. 27 ust. 1 lit. b) dyrektywy 92/83/EWG2) na warunkach, które określają w celu zapewnienia prawidłowego stosowania takich zwolnień oraz zapobiegania wszelkim przypadkom uchylania się od opodatkowania lub nadużyć.

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, w przypadku, gdy skażony alkohol etylowy jest włączony do wyrobu nieprzeznaczonego do spożycia przez ludzi w rozumieniu ww. art. 27 ust. 1 lit. b), nie ma zastosowania ani rozdział IV, ani rozdział V dyrektywy (UE) 2020/2623). W związku z tym, w takim przypadku nie jest wymagane korzystanie z Systemu EMCS, jak również nie jest wymagane, aby przemieszczanie wyrobów odbywało się wyłącznie pomiędzy upoważnionymi podmiotami posiadającymi status uprawnionego wysyłającego i uprawnionego odbiorcy.

Źródło:

www.podatki.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz