Od 1 lipca trudniejsza rejestracja samochodów ciężarowych do 3,5 tony

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 22 czerwca 2021
Od 1 lipca trudniejsza rejestracja samochodów ciężarowych do 3,5 tony

Z początkiem lipca br. zmienią się przepisy dotyczące rejestracji samochodów ciężarowych do 3,5 tony. Po wejściu nowych regulacji w życie, aby zarejestrować taki pojazd sprowadzony z innego kraju UE, trzeba będzie przedłożyć w wydziale komunikacji stosowny dokument z urzędu skarbowego potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy. Dowiedz się więcej.

Nowelizacja przepisów dokonana mocą ustawy z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja) ustanowiła nowe wymagania względem podatników, którzy zamierzają zarejestrować samochód ciężarowy albo specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Po 1 lipca br. aby zarejestrować w wydziale komunikacji taki pojazd sprowadzony z innego kraju Unii Europejskiej – trzeba będzie przedłożyć odpowiedni dokument z urzędu skarbowego, potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy od wspomnianego samochodu.

Obowiązek ten będzie również dotyczył przypadków, gdy w takim pojeździe zarejestrowanym w kraju dokonano zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy. Zatem aby zarejestrować pojazd po tej dacie, trzeba będzie przedłożyć potwierdzenie zapłaty akcyzy lub zaświadczenie zwalniające z tej zapłaty, względnie dokument potwierdzający brak obowiązku opłaty akcyzy w przypadku pojazdów, o których była mowa wcześniej (tj. ciężarowych lub specjalnych do 3,5 t.). Zmiany są odpowiedzią na proceder związany z wykorzystywaniem luki w przepisach, zwalniających od podatku akcyzowego m.in. pojazdy ciężarowe i specjalne o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Wykorzystywały to na dużą skalę niektóre podmioty sprowadzające pojazdy z zagranicy. Najpierw rejestrowały je w Polsce jako ciężarowe w celu uniknięcia zapłaty podatku, a następnie przez  zmiany w dowodzie rejestracyjnym w ciągu 30 dni – zmieniały ich status na osobowe.

Według szacunków ministerstwa finansów kwota uszczupleń w skali roku z tego tytułu oscyluje w granicach około 32,6 mln zł. Jak wyjaśniali autorzy omawianej nowelizacji w uzasadnieniu jej projektu, wymóg uzyskania i przedłożenia przy rejestracji pojazdu dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy od samochodów ciężarowych lub specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przyczyni się do uszczelnienia systemu opodatkowania samochodów osobowych.

Zgodnie z 30 art. nowelizacji, rejestracja samochodów ciężarowych i specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony na podstawie wniosków złożonych i nierozpatrzonych przed 1 lipca 2021 r. – będzie się odbywać w oparciu o przepisy dotychczasowe.

Oznacza to, że podatnik, który chcąc zarejestrować taki pojazd złożył do wydziału komunikacji wniosek w tym zakresie przed 1 lipca br. – nie będzie miał obowiązku dostarczania  wskazanego wcześniej dokumentu z urzędu skarbowego. Natomiast wnioski złożone po tej dacie będą już podlegały restrykcjom przewidzianym w znowelizowanych przepisach ustawy o podatku akcyzowym.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz