kasa fiskalna

Usługi budowlane opłacane przelewem a obowiązek ewidencjonowania

Pytanie: Podatnik posiada kasę fiskalną, ponieważ prowadzi sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych oraz dla firm - branża remontowo budowalna. Czy w przypadku, gdy do transakcji sprzedaży wystawiana jest faktura lub faktura zaliczkowa na przelew, za który płaci  osoba fizyczna (opisując, za jaką fakturę płaci), to trzeba ewidencjonować na kasie taką transakcję? Na kasę fiskalnej wykazywany jest obrót wyłącznie gotówkowy i faktury do paragonów płatne gotówką. Nie mam pewności, czy taki obrót jest poprawny.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).

Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Rozporządzenie to między innymi zwalnia z obowiązku ewidencjonowania między innymi świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Zwolnienie to wynika z § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Faktura wystawiona z kasy fiskalnej korekta

Sprawdź, czy faktura wystawiana bezpośrednio z kasy fiskalnej może zostać skorygowana w zakresie uzupełnienia o NIP nabywcy

Paragon z zaniżoną stawką VAT – sprawdź, co zrobić

Pytanie: W dniu 22 grudnia 2023 r. pracownik nabił na kasę fiskalną paragon ze stawką VAT 5%, a powinna być stawka 23%. Nikt nie zwrócił na to uwagi, dopiero przy rozliczeniu kasy fiskalnej za grudzień 2023 roku zauważono błąd. Nie posiadamy tego paragonu. Jak prawidłowo postąpić w takiej sytuacji?

W przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęciu w odrębnej ewidencji:

  • błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego);
  • krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.

W przypadkach takich, jak stanowi § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnik ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy sprzedaż w prawidłowej wysokości.

Wskazane przepisy nie mają zastosowania w przypadku pomyłek innych niż oczywista (w tym w przypadku pomyłek ujawnianych po upływie pewnego czasu od dokonania sprzedaży – zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r., nr IPTPP4/443-366/14-2/BM), jednak również w przypadku takich pomyłek dopuszczalne jest korygowanie paragonów (także w przypadku braku oryginałów tych paragonów – zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 6 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Lu 187/16, czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 19 grudnia 2016 r., akt sygn. I SA/Bd 718/16).