Od 1 stycznia 2019 r. zmienia się przeznaczenie formularza PIT-8C

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 grudnia 2018
zmiana formularza pit 8c

Po 31 grudnia 2018 r. płatnicy nie będą już wykazywali przychodów z innych źródeł ani stypendiów studenckich w informacji PIT-8C. Posłuży im o tego zmodyfikowany formularz PIT-11.

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące m.in. stosowania formularzy dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przy czym na szczególną uwagę zasługuje modyfikacja zasad wystawiania informacji PIT-8C. Po tej dacie płatnicy nie będą już wykazywali w niej przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, a także stypendiów wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 40b tej ustawy.

Zmiany te wprowadza nowe rozporządzenie ministra finansów 22 listopada 2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: rozporządzenie).

Są one związane m.in. z wdrożeniem przez resort finansów usługi Twój e-PIT, dzięki której podatnicy nie będą już musieli osobiście sporządzać  zeznań PIT-37 i PIT-38. Zrobi to bowiem za nich – m.in. na podstawie informacji otrzymanych od płatników wyłącznie drogą elektroniczną – Krajowa Administracja Skarbowa, udostępniając je zainteresowanym do zatwierdzenia, także w wersji elektronicznej. Wobec tego zaistniała konieczność wyboru wiodącej informacji, z której dane byłyby przenoszone do rocznego zeznania podatkowego PIT-37, w celu jego wstępnego rozliczenia.

Sprawdź też:

 

Więcej informacji w  PIT-11

Odpowiednim drukiem w tym zakresie będzie PIT-11. To właśnie w nim znajdą się również informacje o przychodach z innych źródeł, a także stypendiów uczniowskich i studenckich, dotychczas wykazywanych w PIT-8C. Przy czym stypendia będą w nim ujmowane w nieco inny sposób niż dotychczas.

Przypomnijmy, że w PIT-8C wykazywało się je w podziale na trzy odrębne kwoty (tj. kwotę wypłaconą w ciągu roku podatkowego, kwotę zwolnioną oraz kwotę nadwyżki ponad kwotę zwolnioną). Natomiast zmodyfikowany PIT-11(24) nie zachowuje tego układu i we wspomnianej informacji stypendia będą wpisywane w dwóch „blokach”. I tak w części G (w pozycji 82) nowego formularza wpisywać się będzie tylko kwoty stypendiów studenckich do wysokości limitu uprawniającego do zwolnienia podatkowego (tj. 3.800 zł). Z kolei nadwyżkę ponad ten limit, a więc kwotę podlegającą opodatkowaniu (jak również m.in. zaliczkę pobraną z tego tytułu przez płatnika), trzeba będzie ująć we wcześniejszej części nowego PIT-11, dedykowanej „innym źródłom” przychodów (tj. w części E, w rubrykach 66-69).

Ograniczony zakres PIT-8C

Przeniesienie wskazanych danych z PIT-8C do PIT-11 nie oznacza likwidacji pierwszego z wymienionych druków. Po zmianach, w wersji PIT-8C (9), nadal będzie on pełnić funkcje informacyjne, jednakże w porównaniu z  wcześniejszymi wersjami tego formularza, w bardzo ograniczonym zakresie. Mianowicie od 1 stycznia 2019 r. wspomniana informacja, która do tej pory była przeznaczona do wykazywania w niej danych o przychodach z innych źródeł oraz o przychodach ze stypendiów studenckich – posłuży tylko i wyłącznie do informowania o przychodach z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT (ujmowanych w zeznaniu PIT-38).

W konsekwencji, w związku ze zmianą przeznaczenia, nie będzie się już ona nazywać „Informacją o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych” lecz „Informacją o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych”. Znajdą się w niej (w części D)  dane o przychodach kapitałowych obejmujące:

  • odpłatne zbycie papierów wartościowych,
  • realizację praw wynikających z papierów wartościowych,
  • odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających,
  • odpłatne zbycie niebędących papierami wartościowymi udziałów (akcji) w spółkach,
  • objęcie udziałów (akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Stare formularze tylko wyjątkowo

Pomimo tego, że wskazane na wstępnie  rozporządzenie wchodzi w życie od 1 stycznia 2019

 r., to nowe wzory wskazanych w nim druków, w tym PIT-8C, znajdą zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych przez podatników od 1 stycznia 2018 r., a więc do  deklaracji oraz informacji podatkowych składanych za ten rok. Od powyższej reguły autorzy rozporządzenia przewidzieli jednak jeden wyjątek. Dotyczy on sytuacji, gdy np. informacja PIT-8C została przed 1 stycznia 2019 r. sporządzona oraz wysłana na dotychczasowej wersji wspomnianego formularza (§ 2 ust. 2 rozporządzenia). W takim przypadku urzędy skarbowe będą honorować taki dokument, sporządzony jeszcze według starego wzoru. Natomiast do informacji wysyłanych fiskusowi po nowym roku trzeba już będzie stosować formularze w nowych, zmienionych wersjach.

  • § 1 pkt 3, § 2-3 rozporządzenia ministra finansów z 22 listopada 2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2237).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.